Turist Rehberliği Kanunu düzenlemesi komisyonda kabul edildi

Turist Rehberliği Kanunu düzenlemesi komisyonda kabul edildi

Turist Rehberliği Meslek Kanununa ilişkin düzenleme TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu tarafından kabul edildi.


Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu tarafından kabul edildi.

Teklif, 9 Şubat Cuma günü milletvekilleri tarafından imzalanarak komisyona sunulmuştu.

Görüşmeler sırasında bazı turizm sektör temsilcileri ve milletvekilleri teklifteki “turist rehberi bulundurma yükümlülüğünün sınırının değiştirilmesine" ilişkin 11. maddeye itirazda bulundu.

Komisyonda söz alan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Dünya standartlarını, acentalar, oteller ve rehberler için geçerli hale getirmek istiyoruz. Bu yüzden tescilli kültürel varlıkların da teklifin söz konusu maddesine dahil edilmesini önemli buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Teklifin kabul edilmesinin ardından açıklamalarda bulunan TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Adil Karaismailoğlu, sektör temsilcilerinin görüşlerine saygı duyduklarını belirterek komisyon tarafından kabul edilen teklifin meclis süreci de olduğunu ve talepleri orada dikkate alacaklarını söyledi.

Kanun teklifi neler içeriyor?

Yabancı dil şartını sağlayamadığı için rehber olamayanların mağduriyetini gidermek ve iç turizmde artan Türkçe rehber ihtiyacını karşılamak için Türkçe rehberliğe ilişkin düzenleme yapılması planlanıyor.

Tura katılanların Türkçe bilmeleri ve talep etmeleri halinde mesleğin çalışma kartında belirtilen yabancı dil dışında Türkçe olarak, Türkçe rehberler ise mesleklerini sadece Türkçe olarak icra edebilecek.

Turun Türkçe olarak icra edilmesi durumunda uygulanacak taban ücretleri Bakanlıkça belirlenen taban ücretlerin yüzde yetmişinden az olmamak üzere belirlenecek.

Ancak rehberler dil ve bilgi yeterliliğinin ölçülebilmesi için sınava tabii olmaya devam edecek.

Rehberlik kimlik kartları ruhsatnameye dönüştürülecek. Turist rehberliği ruhsatnamesine sahip olan turist rehberleri ile rehberlik kimlik kartını ruhsatname ile değiştirenlerin, en geç beş yıl içinde yabancı dil yeterliliğine ilişkin belgeyi getirmeleri zorunlu hale getirilecek, getirmedikleri takdirde ise Türkçe turist rehberi olarak mesleklerini icra edebilecek. Rehberler yabancı dil yeterliliğini belgelemeleri halinde ise çalışma kartı alarak, yeniden başarılı oldukları dilde mesleklerini icra edebilecek.

Tarihî ve turistik yerlerin tanıtılması olmayan faaliyetler sırasında turist rehberi bulundurma zorunluluğu kaldırılıyor. Buna göre turistik gezi turlarındaki otobüslerde rehber bulundurma zorunluluğu kalkıyor. Acentelerin yetkilendirdiği kişiler bu tür faaliyetlerde yer alabilecek.

Öte yandan Uzak Doğu ülkelerinden gelen ziyaretçilerin artması nedeniyle bu bölgenin dillerini bilen rehber adaylarını teşvik edici düzenleme yapılacak.

Yabancı dilde rehberlik yapacaklar için Bakanlık tarafından belirlenen yabancı dillerden birinde, mesleğe kabul sınavına başvuru tarihinden önceki son beş yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) en az 75 puan almış olmak veya ÖSYM tarafından YDS'e eşdeğerliligi kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarında bu puana denk yabancı dil yeterlilik belgesine sahip olmak; Bakanlığın sınav yapılmasını istediği yıl içerisinde ÖSYM tarafından sınav takvimine alınmayan dillerde ise Bakanlığın talebiyle Bakanlığın gözetim ve denetimi altında birlikler veya konusunda uzmanlaşmış kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan yabancı dil sınavında başarılı olmak şartları aranacak. Uzak Doğu dilinde rehberlik yapmak için başvuran adaylardan bu şartlar aranmayacak. En az önlisans düzeyinde mezun olan adaylar acil ihtiyacı gidermek amacıyla 100 saatlik eğitimin ve uygulama gezisini tamamlayarak yabancı dilde bölgesel veya ülkesel turist rehberi olmaya hak kazanacak.

Öte yandan üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden lisans düzeyinde mezun ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmaları kolaylaştırılacak.

Seyahat acentalarının verdikleri hizmetler sırasında müşterilerin bilgisi ve onayı dışında alışveriş amaçlı belirli bir işletmeye gönderilmeleri karşılığında kendisine veya yönlendireceği kişiye herhangi bir menfaat temin etmelerine yaptırım uygulanacak.Bu Haber 15.02.2024 - 08:52:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Turist Rehberi Olamayanların Yasası!

  Mertkan Vatansever 28.02.2024 - 02:51

  Rehberlik mesleğine mensup olmak için, gerekli eğitimi alarak tüm şartları tamamlanmış ve en az bir yabancı lisan bilmek zorunda!

 • Turist Rehberliği

  Murat Çakır 27.02.2024 - 02:30

  Türkçe Turist Rehberliği uygulaması çok doğrudur.Yabancı dil bilen ve sınavlarında başarılı olan Rehberin yabancı Turistlere kendi dilinde rehberlik yapması gayet doğal ve haklı bir uygulamadır.Fakat Türkçe bilen yerli veya yabancı turistlere, eğitim ve kurslarda başarı göstermiş lisans mezunu kişilerin rehberlik yapması mantıklı ve gereksinimi olan uygulama olacaktır.Özellikle Çanakkale Savaşları Tarihi Alanı, Kaz Dağları, Gökçeada ve Bozcaada, Karadeniz, GAP ve Müze gezilerinde personel (Rehber) açığını kapatacağını düşünüyorum.Malayca dili belgeli yabancı dil Turist Rehberinin Türklerden başka Turist gezdiğini görmedim.Yabancı dilli Turist Rehberlerinin 1.dil olarak İngilizce belge almaları şart olmalıdır.Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Kılavuzları dahil tüm Alan Kılavuzları Türkçe Bölgesel Turist Rehberine dönüştürülmesi gerekir.

 • Ülke içi turist rehberleri

  Yaşar ay 25.02.2024 - 05:57

  Tc vatandaşlarına yönelik yapılan turistlik gezilerde yabancı dil bilmenin gezilere ve rehberlik katisine bir katkı sağladığını görmedim. Yerinde bir uygulama olur.ancak nitelik olarak iletişimi iyi grup yonetebilecek alan bilgisi iyi olacak şekilde iyi bir eleme ve eğitim sonucunda rehberlerin seçilmesi gerekir. Yerli rehberlerin alımı ÖSYM gibi bir alan bilgisi içeren merkezi bir sınav ve mülakatla seçilebilir

 • Güzel Bir değişiklik.

  Coşkun Kara 19.02.2024 - 04:03

  Sırf rehberciklerine para kazandırma derdiyle dağlara doğa yürüyüşüne giderken bile minibüslerde rehber bulundurma gibi abuk subuk kurallardan kurtulacağımız için mutluyuz. Biz dağcıyız. turist değiliz. hayatında bir zirveye bile tırmanmamış adamlar bize rehberlik yapamaz...

 • 6326 Sayılı Yasaya Dokunma

  T. 18.02.2024 - 01:54

  Dünyanın hiçbir ülkesinde yabancı dil bilmeyen turist rehberi mesleğini icra etme yükümlülüğüne sahip olamaz ve ona bu yetki verilemez. Turizmin kendi iç dinamiklerine aykırı olan türkçe lisan değişikliği hiçbir fayda getiremeyeceği gibi kaliteyi aşağıya çeken bir atılımdır. Ayrıca tur otobüslerinde rehber bulundurmama maddesi, özellikle Anadolu turlarında başta Avrupa'dan gelecek incoming turizm misafirlerinin asla tercih etmeyeceği ve bu yönde tur operatörlerine ciddi manada şikayet akacağı bir diğer atılımdır. Günümüzde, tur rehberliği mesleğinde sadece ören yerii müze gezmek anlayışının dışında flora fauna demografik yapı basta olmak üzere birçok uzmanlık gerektiren konulara hakimiyeti esas kılınmıştır. Bu hususta misafirlere önce yabancı bir ülkede gezebilme güven ve refahı sağlayabilen tur rehberlinin otobüslerden indirilmesi geri dönüşü olmayan tahribata sebebiyet verecektir. Zamanında dünyanın birçok ülkesinde denenmiş bu sistem kendini olumsuzluklarla imha etmiştir. Netice itibariyle 6326 sayılı turist rehberliği yasası hepimizindir.

 • Rehbersiz tur olamaz

  Aykut özcan 15.02.2024 - 03:49

  Söz konusu yasa binlerce rehberin işsiz kalmasına neden olacaktır Yabancı dil bilmeyen rehbermi olur. Yabancıya önce Türkçe öğretip sonra Türkçe rehberlik mi yapacak Söz konusu yasa kabul edilemez Hastaya doktor, öğrenciye öğretmen ne kadar önemliyse Turiste yabancı dil bilen rehber okadar önemlidir Diyelimki on yıl önce ehliyet aldınız her yıl tekrar ehliyet sınavınamı girmeniz gerekir Turist rehberi meslek Kanunu tamamen yanlıştır değişikliği kaosa toplumsal düzeni bozmaya yöneliktir. Değiştirilemez

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.