Touristica Foto Safari projesinin ana sponsoru oldu

Touristica Foto Safari projesinin ana sponsoru oldu
Türkiye’nin UNESCO listesinde bulunan 17 kültürel mirasında foto safari projesi hayata geçiriliyor. Projenin sponsoru Touristica’nın yönetim kurulu başkanı Burak Tonbul, kültür turlarının yükselişe geçtiğini belirtti.

UNESCO Touristica Foto Safari projesinin lansmanı İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla yapıldı. Proje; Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının (TGA) desteklediği bir projesi olan Foto Safari, 22 Eylül 2021 tarihinde Kapadokya’dan başlayacak ve 2022 Mayıs’ta sona erecek.

17 ana unsur fotoğraflanacak

Organizasyon Komitesi Başkanı Serdar Karaduman’ın toplantıda verdiği bilgiye göre, Projede bu yıl Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültürel miraslarından 17 ana unsur fotoğraflanacak. 17 Ana unsurda gerçekleşecek safariye, ana unsurları görmek isteyen herkes ve tüm fotoğraf tutkunları katılabiliyor. Her unsurda amatör ve profesyonellerden fotoğrafçıların fotoğrafları yarışacak ve birinci, ikinci ve üçüncülere para ödülü verilecek. Foto safaride birinciye 5 bin TL, ikinciye 4 bin TL, üçüncüye ise 3 bin TL para ödülü verilecek. Safarinin seçici kurul üyeleri ise Faruk Akbaş, Mustafa Seven, Prof. Oktay Çolak, Ömer Serkan Bakır, Erkan Tabakoğlu, Ali Murat Coruk, Serdar Karaduman’dan oluşuyor.

Pandemi etkisinin azalmasıyla önümüzdeki yıllarda projenin hem uluslararası boyuta taşınması hem de her yıl Türkiye’nin her yerine yayılan UNESCO ana ve aday unsurların da eklenerek geleneksel olması amaçlanıyor.

Turizm sektörü yeni çalışmalar ve projelerle Kültür Turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor

COVİD-19 pandemisinden olumsuz etkilenen sektörlerden birisi olan turizm sektörü çareler arayışını sürdürüyor. Turizmciler, bu dönemde iç turizm ve kültür turizmini güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapmayı amaçlıyor.

Burak Tonbul: Kültür turları yeniden yükselişe geçti

Projenin ana sponsoru Touristica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, “Türk tatilcilere, güvenli ve sağlıklı bir tatil için yurt içinde tatil yapmaya davet ediyoruz” dedi. Tatil konsepti arasında, kültür turlarının da son dönemde yükselişe geçtiğini ifade eden Tonbul, “Tatil severlerin zihinlerinde oluşan endişeleri gidermek için personel ve müşterilerimizin sağlık, hijyen ve güvenliğini sağlamak bizim ilk önceliğimiz. Geliştirdiğimiz kapsamlı sağlık protokollerini misafirlerimizin güvenliğini ve içlerinin rahat etmesini sağlamak için eksiksiz bir şekilde uyguluyoruz. Zaten kültür turizmi açık havada gerçekleşen en sağlıklı turizm çeşidi” diyerek sağlıklı ve güvenli hizmetin altını çizdi.

IMG_1501(1)

Türkiye’nin turizm gelirlerinin yüzde 25’i kültür turizminden olmalı”

Pandemi sebebiyle iç turizmin ve kültür turizminin hareketlenmesi gerektiğine dikkat çeken Türkiye’de kültür turizmini ilk başlatan markalardan biri olan Touristica firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul şunları söyledi:

Son 10 yıldır kültür turizminde önemli bir canlılık görülüyor. Bizim gibi firmaların hazırlayacağı hizmet paketlerinde mutlaka kültür turizmi programları yer almalı ve bu şekilde kültür turizmine destek vermeliyiz. Biz bunu ilk başlatan ve halen sürdüren firmayız. Şu anda genel turizm gelirlerinin yüzde 10’unu oluşturan kültür turizminin yüzde 25’lere çıkmasını hedeflemeliyiz. Bu alanda da son yıllarda özellikle iç pazarda ilgi ve talep yükseldi.

Ölü sezonda kültür turizmine yönelmeliyiz”

Yaz döneminde turizmcilerimiz nispeten nefes aldı ama kışın ölü sezonda kültür turizmine yönelirsek turizm sektörü dinamizmini korur. Kış sezonunda da turizm ve turizmden beslenen diğer sektörler de faaliyetlerine devam ederken, yılın 12 ayı turizm istihdamları sürdürülebilir. İnsanlar, yurt dışı seyahat yerine ülkemizdeki kendi değerlerimizi ziyaret etmek üzere yurdumuzun değişik şehirlerine gitmeyi tercih etmeleri kültür turizmini dinamik tutmaktadır. Pandemi sonrası iç pazarda olduğu kadar dış pazardaki başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Rusya gibi ülkelerdeki hedef kitleyi kültür turizmine yönlendirmeliyiz.”

Haluk Özsevim: TUYED olarak bu tip projeleri destekliyoruz

Toplantıda konuşan TUYED Başkanı Ahmet Haluk Özsevim ise şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye inanılmaz bir turizm zenginliğine sahip. Ancak bu zenginliğin bir kısmını kullanıyoruz. Turizm hareketliliğini 12 aya yaymak için turizm çeşitliliğini sağlamamız gerekiyor. Bu noktada kültür turizmi çok önemli bir değer. Bu değeri ön plana taşıyacak ve tanıtacak projeler çok önemli. UNESCO Touristica Photo Safari’yi çok önemsiyoruz. Bu tür projelerin artmasını diliyoruz. Kültür turizmi ülkemizin her noktasında yapılabilir. Bu potansiyel ülkemizde fazlasıyla var. TUYED olarak böylesi projeleri desteklemeye ve tanıtmaya devam edeceğiz. Projeye emek verenlere teşekkür ediyoruz.”

 Bu Haber 16.09.2021 - 19:19:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.