Thomas Richter: Türkiye’den 150 personel geliyor

Thomas Richter: Türkiye’den 150 personel geliyor

ABL Başkanı Thomas Richter, Almanya havalimanlarında çalışmak üzere 150 Türk işçinin sözleşmesinin imzalandığını açıkladı.


Almanya Havacılık Yer Hizmetleri İşverenleri Birliği (ABL) Başkanı Thomas Richter,  pek çok havalimanında personel sıkıntısı nedeniyle yaşanan zorlukları kısa vadede aşabilmek için havalimanı işletmelerinin Türkiye'den binlerce işçi getirilmesi talebine karşın ilk aşamada 150 kişinin getirileceğini açıkladı.

Richter, Türkiye'den gelecek personelle ilgili olarak, "Yaklaşık 150 iş sözleşmesi imzalandı. İlk grup bu hafta içinde diğerleri önümüzdeki hafta burada olacak" açıklamasını yaptı.

DW Türkçe’nin Reuters’dan aktardığı habere göre, Richter, ağırlıklı olarak yolcu bagajlarının taşınmasında çalışacak ve sözleşmeleri 6 Kasım tarihinde sona erecek olan söz konusu 150 personeli Münih ve Nürnberg havalimanlarının istediğini aktardı.

Richter, bu gelişmelerin ardından havacılık şirketlerine bir kez daha ne kadar personel talep ettiklerinin sorulduğunu ve "yaklaşık 970" yanıtı alındığını; Almanya'nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havaalanının tek başına 500 kişi istediğini aktardı. Richter, bu aşamadan sonra ise Köln ve Düsseldorf havalimanlarının, "süreç çok uzadığı ve tatilin neredeyse sonuna gelindiği için" taleplerini geri çektiğini belirtti.

Richter, yurt dışından personel getirme sürecinin çok uzun zaman aldığını ve bunu "Müthiş bir başarı olarak değerlendirmenin doğru olmayacağını" dile getirdi.

Tüm bu süreçte olumlu anlamda akıllarda kalan noktanın, tüm tarafların, Almanya'da havacılık sektöründe çalışanların geçmesi gereken Güvenilirlik Kontrolü'nü (ZÜP) yeniden değerlendirmesi olduğunu belirten Richter, "Umarım bundan sonra insanları ZÜP'ten daha kolay geçirebiliriz" dedi. Almanya Havacılık Ekonomisi Birliği (BDL) de, işe alımlarda uygulanan güvenlik taramalarının daha seri yapılmasını talep etti.

Fraport talebi geri çekti

Daha önce 500 kişi istediğini belirten Frankfurt Havalimanı da bu talebini geri çektiğini duyurdu. Söz konusu havalimanının işletmecisi olan Fraport, bu karara gerekçe olarak, gelecek olan yardımcı personelin kalifiye seviyesinin, "kendi asgari beklentilerinin kat be kat altında olmasını" gösterdi.

Fraport, özellikle havaalanında iş tecrübesi ve Almanca bilgisi konusunda, getirilmesi düşünülen personelin büyük eksiklikleri olduğunu ifade ederek, "Bu çalışanların geçici süreli iş akitleri göz önüne alındığında, kapsamlı bir mesleki eğitim ve Almanca kurslarının sağlayacağı fayda orantısız görünüyor" açıklamasında bulundu. Bu sebepten dolayı, yurt dışından personel getirerek kimseyi işe almayacağını duyuran Fraport yönetimi, bu karar nedeniyle "kendilerinin de hayal kırıklığı" yaşadığını, ancak sıkıntıları aşmak için şirket olarak kendi personelini istihdam edip yetiştireceğini bildirdi. Fraport bu amaçla şu ana dek bin kişinin işe alındığını ve yüzlerce kişinin daha alınacağını aktardı.

“Türkiye’den gelecek personel Münih’te iş başı yapacak”

Okullarda yaz tatilinin kısa süre önce başladığı Bavyera eyaletinde ise yurt dışından gelecek yardımcı personel dört gözle bekleniyor. Nürnberg Havalimanı işletmesi sözcülüğünden yapılan açıklamada, yaz tatili ile birlikte en yoğun sezonun henüz başladığı ve Kasım ayı başına dek sürecek olan bu sezonda gelecek yardımın çok yerinde olacağı vurgulandı. Açıklamada, "Bize, özel araçlar kullanmak için ehliyet sahibi olan kalifiye kişiler değil, bagajları A noktasından B noktasına taşıyacak yardımcı eller lazım" ifadesi kullanıldı.

Bavyera eyaletinin başkenti Münih'te de yurt dışından gelecek ve yaklaşık iki buçuk ay çalışacak olan personelin önümüzdeki hafta iş başı yapması bekleniyor. Türkiye'den gelerek Münih Havalimanında geçici olarak çalışacak personelin bagajların, havaalanının iç mekanlarındaki taşınma aşamalarında görevlendirileceği bildirildi.Bu Haber 17.08.2022 - 09:30:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.