Terör bir kez daha İstanbul’u hedef aldı

Terör bir kez daha İstanbul’u hedef aldı

Türkiye, İstiklal Caddesinde patlayan bomba ile bir kez daha sarsıldı.


Türkiye’nin en ünlü caddesi İstiklal bir kez daha terörist saldırının hedefi oldu. Pazar günü 16.20’de patlatılan bomba, 6 kişinin ölümüne, 2’si ağır 81 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Patlamaya, banka konulan bir bombanın neden olduğu açıklandı.

Katliamın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu, bir kişinin gözaltına alındığını söyledi. Bakan ayrıca, söz konusu saldırıyla ilgili olarak PKK’ya işaret etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yaptığı açıklamada "Hastanelerdeki hastalarımızı tek tek ziyaret ettik. 81 yaralı açıklamıştık, 39'u tabucu olmuş durumda. Hastalarımızın çoğu aslında taburcu olabilecek durumda ama her ihtimale karşı geceyi burada geçirelim diye doktorlarımızın tavsiyesi üzerine duruyorlar. İlk başta söylediğimiz iki hastamızın durumu kritik, yoğun bakımda devam ediyor. Doktorlarımız da tüm sağlık ekiplerimiz de ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sayın Bakanımız da güvenlik boyutunu yakın takipteler. İnşallah ona ilişkin gerekli açıklamalar da yapılacaktır" dedi.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu

Süleyman Soylu, bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin kimliklerini açıkladı:

Arzu Özsoy (İstanbul, 1984) ve kızı Yağmur Özsoy (2007)

Yusuf Meydan (Elazığ, 1988) ve kızı Ecrin Meydan (Adana, 2013)

Adem Topkara (Gümüşhane, 1982) ve eşi Mukaddes Elif Topkara (Rize, 1995)

Saldırı dünya basınında

Sivil vatandaşları hedef alan Taksim’deki terör saldırısı dünya basınında da geniş yer buldu. TRT Haber’de yer alan habere göre saldırı dünyanın önde gelen ana akım medya organlarında şöyle yer buldu:

Reuters: Ölü ve yaralılar var

İlk bilgilerin paylaşıldığı haberde, "İstanbul'un merkezindeki işlek yaya caddesinde patlama meydana geldi, yaralılar var." denildi.

Olay yerinin polis kordonuna alındığı, ambulansların patlamanın olduğu noktaya sevk edildiği kaydedildi.

Patlamaya neyin neden olduğunun henüz belli olmadığı belirtilerek, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın "Can kaybı ve yaralanmalar oldu." dediği aktarıldı.

CNN: İstanbul'da büyük patlama

CNN, "Büyük patlama, İstanbul'un caddesini şoke etti" başlığına yer verdi.

Vali Yerlikaya'nın, "Olay yerine polis, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerimiz sevk edildi. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacak." denildi.

Görgü tanığı: 10 metre önümde meydana geldi

Görgü tanığı Tarık Keblaoui, CNN'e İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın ardından birkaç kişinin yerde yattığını söyledi.

Keblaoui, patlamanın yaklaşık 10 metre önünde meydana geldiği sırada İstiklal Caddesi'ndeki bir mağazada olduğunu söyledi.

The Hill: İstanbul'un ana caddesinde patlama

ABD merkezli bir diğer gazete The Hill, "İstanbul'un ana caddesinde patlama" dedi.

Yetkililerin açıklamalarına işaret edilen haberde, "İstanbul'un en popüler yaya caddelerinden birinde pazar günü meydana gelen patlamada ölü ve yaralılar var." ifadesi kullanıldı.

5 savcı görevlendirildi

Ayrıca, "İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın nedeni henüz netlik kazanmadı. Patlamayı soruşturmak için 5 savcı görevlendirildi." denildi.

Al Jazeera: 6 ölü, 53 yaralı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına işaret eden Al Jazeera, İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın bombalı saldırı sonucu meydana geldiğini yazdı.

Endonezya'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'ne katılmadan önce açıklama yapan Erdoğan'ın, "Hain bir saldırı. Failleri cezalandırılacak." ifadeleri aktarıldı.

BBC: İstanbul'un merkezindeki yoğun bölgede patlama

BBC de en az 6 can kaybının olduğu ve 53 kişinin yaralandığı bilgisine yer verdi.

Söz konusu haberde, "Patlama yerel saatle 16.20'de, Taksim Meydanı bölgesindeki bir alışveriş caddesinde meydana geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faillerin cezalandırılacağını söyledi.

Görgü tanığı Cemal Denizci, patlamayı duyduğunda yaklaşık 50 metre uzaklıktaydı: 'Yerde üç dört kişi gördüm. İnsanlar panik içinde koşuyordu. Siyah duman vardı. Gürültü çok güçlüydü, neredeyse sağır ediciydi.'" denildi.Bu Haber 14.11.2022 - 08:34:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.