Schengen vize başvurusunda 9 yıl sonra Türkler ilk kez Rusları geçti

Schengen vize başvurusunda 9 yıl sonra Türkler ilk kez Rusları geçti

AB yaptırımları nedeniyle Rusya’nın 9 yıl sonra yeniden vize başvurularında Türkiye’nin gerisinde kaldığı belirtiliyor.


Avrupa Komisyonu temsilcisi Peter Stano, Avrupa Birliği’nin, Ukrayna'daki çatışma devam ettiği sürece Rusya vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarında yumuşamaya gitmeyeceğini açıkladı.

İzvestiya'nın görüşüne başvurduğu uzmanlar vize sınırlamaları nedeniyle Avrupa'ya seyahat eden Rus turist sayısında ciddi düşüş yaşandığına dikkat çekiyor. Avrupa'ya gidemeyenler ise Asya, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi yeni istikametlere yöneliyor.

TürkRus’un aktardığına göre, Avrupa'ya gidemeyen Rus turistin ilk alternatifi ise Türkiye.

Avrupa Birliği geçtiğimiz eylülde, Rusya vatandaşlarının 2007'den bu yana yararlandığı basitleştirilmiş vize uygulamasına son vermiş, vize fiyatını da 35 eurodan 80 euroya çıkarmıştı.

AB son olarak Rusya'dan alınmış araba, laptop, akıllı telefon, hatta şampuan ve sabunla birliğe üye ülkelere girişi yasakladı.

İzvestiya 2019 yılında vize başvurularının yüzde 1,5'i reddedilirken 2022'de oranın yüzde 10'a yükseldiğine dikkat çekiyor.

Gelişmeler ışığında Rusya, AB vizesine başvurularda 9 yıl sonra ilk kez Türkiye'nin gerisinde kaldı.Bu Haber 14.09.2023 - 11:50:45 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.