Rus tur operatörleri yönünü Türkiye’ye çevirdi

Rus tur operatörleri yönünü Türkiye’ye çevirdi

Rusya’da tur operatörlerinin kendi charter uçuşlarını başlatması sonrası tur fiyatlarında büyük artış görülürken sektör temsilcileri, Rusya’da Türkiye’ye 5 milyon yolcunun gelebileceğini söylüyor.


Rusya’da tur operatörlerinin kendi charter uçuşlarını başlatmasının ardından Türkiye ve Mısır turlarının fiyatları sonbahar dönemine göre yaklaşık yüzde 35 arttı. Travelata.ru sitesinin verilerine göre, nisan ayı itibarıyla Türkiye’ye kişi başı ortalama tur paketi fiyatı 110 bin rubleye yükseldi. Geçen senenin aynı döneminde bu rakam 50-60 bin ruble idi.  Mısır’a ortalama tur fiyatı ise bugün 129 bin 820 ruble.

“Tüm federal tur operatörleri Türkiye ve Mısır’a kendi uçuş programlarını oluşturacak”

Travelata.ru pazarlama müdürü Oleg Kozırev, Rusya vatandaşlarının yurt dışı turlarına ilgisinin arttığını, ancak fiyatların henüz yüksek seviyede olduğunu belirtti. Kozırev, farklı şirketlerin de charter uçuşlarının başlamasının ardından tur paketi fiyatlarının ucuzlamasının beklendiğini öngördü.

Müşterilerden gelen her on aramadan dördünün rezervasyonun iptali ile sona erdiğini aktaran Kozırev’e göre Ruslar, jeopolitik durumun karmaşıklığı zemininde Türkiye ve Mısır’da diğer tatilcilerle yaşanabilecek çatışmalardan da korkuyor.

Kozırev, kendi charter programlarını koordine edebilen şirketlerin sayısı arttıkça yurtdışı seyahatlerinin maliyetinin düşeceğini göz ardı etmediğini söylerken, tüm federal tur operatörlerinin sonunda Türkiye ve Mısır’a kendi uçuş programlarını oluşturacağını, ancak ulaşım sıkıntısının yine de hissedileceğini varsayıyor.

Tur satışları parasal olarak 2019 seviyelerine ulaşabilir

Rusya’da faaliyet gösteren seyahat acentesi OnlineTur.ru temsilcisi İgor Blinov, fiyat artışını yıllık ortalama yüzde 40 olarak tahmin edildiğine işaret ederken, fiyatların yüksek seviyesini etkileyen ana faktörün yüksek uçuş maliyetleri olduğunun altını çizdi. Blinov, “Ama olumlu bir eğilim var. Mart ayında Moskova’dan Antalya’ya gidiş dönüş uçak bileti 102 bin rubleye mal olduysa, şimdi 40 ila 50 bin rubleye mal oluyor. Fiyat indirimlerine de güvenmemek gerekiyor. “ açıklamasında bulundu.

Rusya’daki birçok uçağın yerli sicil imkanıyla leasing ödeme yapmasının gerekmediğini söyleyen uzman, diğer yandan havalimanı vergilerinin aynı kaldığını, hizmet tarifelerinin arttığını ve yedek parça ve sarf malzemelerinde de zam geldiğini ifade etti.

Blinov, “İlkbaharda yurtdışı paket tur satış dinamiklerinin parasal olarak 2019-2021 seviyesine ulaşabilir. Ancak tatile giden turist sayısında talebin kriz öncesi dönemin yüzde 30 gerisinde kalacak”  dedi.

“Rusya’dan Türkiye’ye 5 milyon yolcu gidebilir”

Kommersant gazetesine konuşan turizm sektörü temsilcileri, bu yıl Rusya’dan Türkiye’ye 4 ila 5 milyon yolcu gidebileceğini söylerken, Türk Hava Yolları’nın ise Nisan-Eylül 2022 dönemi için düzenli seferlerinde Rus tur operatörlerine sadece 1,5 milyon koltuk sağlamaya hazır olmasının Türkiye’ye turist akışını engelleyeceği yönünde görüş bildirdi.

GazetemRu’da yer alan haberde  fiyat artışları ve koltuk sayısındaki kısıtlamaların Rusları yeniden iç turizme yönlendirdiğini vurgulayan Kommersant, Travelata.ru verilerine göre şimdiye kadar yaz sezonu için yapılan rezervasyonların yüzde 85’i Rusya sınırları içerisindeki tatil beldelerine odaklanmış durumda.

Yurt içi tatil rezervasyonları düşebilir

Ülkenin en büyük tur operatörlerinden olan Intourist’in temsilcisi Daria Domostroeva, dış hat uçuş programlarının gelişmesiyle birlikte yurtiçi destinasyonlar için tatil rezervasyonlarının yüzde 50’ye düşebileceğini öne sürerken, bunun ülke içindeki tatil fiyatlarında hafif bir düşüşe yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

TürkRus’ta yer alan habere göre ise tur operatörü Biblio Globus, 4 Nisan’dan itibaren Türkiye ve Mısır’a charter uçuşlarına başlamıştı. Pegas Touristik de 15 Nisan’da kendi uçuşlarını başlatacağını duyurmuştu.Bu Haber 06.04.2022 - 09:02:14 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.