Osman Ayık TÜROFED başkanlığına bu sözlerle veda etti

Osman Ayık TÜROFED başkanlığına bu sözlerle veda etti
Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) 6’ncı genel kurulu Antalya Trendy Lara Otelde başladı. Tek listeyle gidilen genel kurulda, federasyonun başına, AKTOB eski başkanlarından Sururi Çorabatır’ın geçmesi bekleniyor. Genel kurulda bir konuşma yapan Osman Ayık, ‘yolumuz uzun’ dedi.


TurizmGüncel - Antalya

Türkiye genelinde 3 bine yakın işletmeyi temsil eden TÜROFED genel kurulunu yapıyor. Altı yıldır federasyonun başkanı olan Şampiyon Tatil Köyünün sahibi Osman Ayık görevi bırakırken, tek listeyle gidilen genel kurulda Serra Palace’ın sahibi Sururi Çorabatır’ın federasyonun yeni başkanı olması bekleniyor.

İstiklal Marşı ve TÜROFED filminin gösterilmesiyle başlayan genel kurula, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de katıldı.

turofed

Çatı örgüte İstanbul’u da katmak istiyoruz

Genel kurulda bir konuşma yapan Osman Ayık, görevi 2012 yılında devraldıklarını belirtti. Bu süre içinde federasyona yeni katılımlar sağladıklarını belirten Osman Ayık, yeni gelen ekibin çalışmalara kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti. İstanbul ile ilgili de çalışmalar olduğunu belirten Ayık, Çatı örgütüne İstanbul’u katmak gerektiğini ifade etti.

Türkiye’yi dünya turizminde kalıcı olarak ilk 5’e taşımak istiyoruz

Türkiye’nin geleceğinde ve kalkınmasında turizmin başat rol oynayacağını kaydeden Ayık, kişi başı 650 dolar olan harcamanın 1000 dolara çıkarılması durumunda Türkiye’nin dünya turizminde çok önemli bir yere geleceğini ifade etti. Ayık, Türkiye turizminin parlak olduğunu ifade etti. Ayık, ‘’Bu noktada sizlerin sorumluluğu büyük. Benim kişisel düşüncem 2023 hedefi ulaşılabilir hedeftir. Ama benim asıl isteğim, Türkiye’yi dünya turizminde kalıcı olarak ilk 5’e taşımak’’ dedi.

Sektörün kamu ve toplum tarafından anlaşılması noktasında hala sorunlar var

Sektörün ve TÜROFED’in yapacağı işlerin bitmediğini belirten Ayık, TÜROFED’in yatırımcının ve işletmecisinin sesi olarak, yatırımcı ile toplum ve kamu arasında köprü geliştirmek olduğunu ifade etti. Sektörün kamuoyu tarafından anlaşılması konusunda hala sıkıntılar olduğunu söyleyen Ayık, bu anlamda gidilecek daha uzun bir yol olduğunu kaydetti.

Moskova Festivali’ni başka pazarlara da yaymak lazım

TÜROFED’in desteklediği EMITT Fuarı’nın dünyadaki ilk 5 fuardan biri haline geldiğini ifade eden Ayık, fuarın hem büyüdüğünü hem de yeni eklemeler yapıldığını belitti. Rusya’da bu yıl üçüncüsünü yaptıkları festivalden de bahseden Ayık, festivalin Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol oynadığını belirtti. Ayık, ‘’Burdaki festivalin önemi, direkt tüketiciye ulaşmamız. Bu festivali bundan sonraki süreçte de devam ettirmek ve başka kaynak pazarlara da yaymak gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

turofed1_1

Son dönemde iki önemli düzenleme yapıldı

Gideceğimiz yol uzun. Yol da bitmiyor, görevlerimiz de. ’’ diyen Ayık, sektörün kaderini belirleyen önemli düzenlemeler olduğunu belirtti. Bu düzenlemeler yapılırken kamu otoriteleri ve siyasilerle yakın temasta olmak gerektiğini belirtti. Ayık, ‘’Son dönemde iki önemli düzenleme yapıldı. Biri Tanıtım Ajansı vergisi, diğeri ise konaklama vergisi. Getirilen bu düzenlemeler, turizm sektörünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Turizm Geliştirme Ajansı’nın tanıtımda kullancağı kaynak, bu salondakiler tarafından finanse edilecek. 21 Aralık’ta seçim yapılacak. Orda görev alacak arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum.’’ dedi.

STK’lar global değişiklikleri takip etmeli

Konaklama vergisinin son derece önemli olduğunu kaydeden Ayık, ‘’Dünya son derece hızlı değişiyor. Değişimler insanları, toplumları, hayatımızı ve ekonomik faaliyet alanlarını etkiliyor. Bizim sürekli dünyadaki değişimleri takip ediyor olmamız lazım. STK’ların global değişiklikleri takip edip lokal ölçekteki etkilerini takip etmesi ve değişikliklerin ulusal düzeyde etkisini yönlendirmesi gerekiyor. Bu konularda yerel ve ulusal idarecilerle sürekli fikir alış verişi içinde olmalıyız.’’ ifadelerini kullandı.

Thomas Cook’un iflası bizim için bir uyarıdır ve bu gelişme yeni bir dönemin kapılarını araladı.’ diyen Ayık, sektörün bunun değerlendirmesini yapacağını söyledi.

İnsanların gezme isteği ve gezme olanaklarının arttığını kaydeden Ayık, 2023 hedeflerine sadece sayılarla değil, yaratılan katma değerle de ulaşmak gerektiğini dile getirdi. Ayık, ‘’Bu noktada STK’ların en önemli görevi, sektörle kamu ve toplum arasındaki bağları koparmamak ve sürekli dirsek teması halinde bulunmak.’’ ifadelerini kullandı.

Tüm sektörü kapsayacak bir örgütlenmeye ihtiyaç var

Hukuksal ve yasal düzenlemelerin hızlıca hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Ayık, hazır kaynak yaratılmışken, bu çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti. Sektörün bir arada ve birlikte hareket edeceği bir örgütlenme modelini hayata geçirmesi gerektiğini söyleyen Osman Ayık, çalışmaların önümüzdeki dönemde bu yönde devam etmesi gerektiğini belirtti.

İsterdik ki bakanımız da burada olsun

Osman Ayık, Bakan Ersoy’un genel kurula katılmaması ile ilgili olarak, ‘’Bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çok yakın çalıştık. Gönül isterdi ki bakanımız da burada olsun. Ama biz kırgın değiliz. Sürekli ortak faaliyetlerimiz oldu. Bu faaliyetlerin bundan sonra da devam etmesi gerekiyor.’’ dedi.

Turizm Teşvik Kanunu değişmeli

Turizm Teşvik Kanununun değişmesi gerektiğini belirten Osman Ayık, yasal değişikliğin sektörün önünü açacağını ileri sürdü. Ayık, yönetime gelecek yeni ekibin de bu konudaki çalımalara devam etmesi gerektiğini vurguladı.Bu Haber 21.12.2019 - 11:30:27 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.