Okullar ara tatile girdi: İşte en çok tercih edilen destinasyonlar

Okullar ara tatile girdi: İşte en çok tercih edilen destinasyonlar

Okulların 9 günlük ara tatile girmesiyle turizmde hareketlilik başladı. Turizm sektör temsilcileri en çok tercih edilen yurt içi ve yurt dışı destinasyonlarını açıkladı.


Okulların birinci ara tatili başladı. 11 - 20 Kasım tarihlerini kapsayacak olan 9 günlük ara tatilde, yakın rotalar tercih edilirken, Antalya, Afyon, Bolu, Sapanca gibi bölgelere talep artıyor.

Milliyet’ten Aylin Rana Aydın’ın haberine göre, bunların yanı sıra vizesiz yurt dışı turlar da öne çıkıyor. Günlük oda fiyatları bölgelere göre değişirken, yaklaşık 2 bin liradan başlıyor. Sezonun uzamasıyla birlikte özellikle Antalya bölgesinde rezervasyonların devam ettiği belirtilirken, fiyatların da yaz aylarına göre nispeten daha düşük olduğu ifade ediliyor.

“Ara tatil rezervasyonları etkiliyor”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, ara tatilin yarı tatilden bölge özelinde avantajlı olduğunu belirterek, “Kış tatili için çok erken. Akdeniz bölgesinde kasımda hâlâ denize girmeye elverişli bir iklim söz konusu. Bu nedenle Antalya iyi görünüyor. Bu ara tatil dönemi de ciddi anlamda rezervasyonları etkiliyor ve işe yarıyor” dedi.

Hem kış ve kayak tatilinin başlamamış olması hem de yurt dışı turlarda yaşanan vize sorunları nedeniyle vizesiz bölgelerin tercih edildiğini söyleyen Kavaloğlu, şöyle konuştu:

“İklim şartlarından dolayı Antalya bu dönemde cazibesini koruyor. Fiyatlar yaz dönemine göre düşük, tüketicilerin daha bütçeli tatil yapma imkânı bulunuyor. Kültür Yolu Festivali de bölgeye ivme kattı. Bölgede sezonluk oteller kapandı, 12 ay hizmet verenler devam ediyor. Ayrıca turizm sezonunun uzaması nedeniyle bazı oteller de kasım sonuna kadar açık kalmayı tercih etti.”

“Bolu, Afyon ve Sapanca’ya talep var”

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal ise ara tatil döneminde Kıbrıs, Antalya, Bolu, Afyon ve Balıkesir gibi rotaların öne çıktığını söyledi. Dubai, İtalya, Balkanların da ara tatil döneminde yurt dışında ilgi çeken lokasyonlar arasında olduğunu dile getiren Karayal, “Genel olarak yaz aylarında en çok tercih edilen bölgeler sırasıyla Antalya, Kıbrıs, Bodrum ve Marmaris olarak sıralanırken, bahar aylarında misafirlerin tercihleri değişiyor, Bodrum ve Marmaris listeden çıkıyor. Bolu, Afyon ve Sapanca rotaları öncelikli bölgeler listesine dahil oluyor. Yurt dışında ise Paris ve Disneyland turları, Sharm turları, Dubai turları, İtalya turları ve Balkan turları her dönem çok tercih ediliyor” diye konuştu.

“Doğa ile iç içe olan destinasyonlar tercih ediliyor”

Tatilbudur CEO’su Onur Otruş, ara tatile özel rotaların belirlendiğini söyledi. Termal oteller, şehre yakın ve doğayla iç içe olan destinasyonların tercih edildiğini belirten Otruş, “Temiz hava ve yeşillikle buluşmak isteyenler için Sapanca, yılın her mevsimi ayrı bir atmosfere bürünen Abant, yeşilliğin içinde serinlik sunan Yedigöller için her bütçeye uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleri bulunuyor” dedi.”



Bu Haber 11.11.2023 - 14:12:37 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.