Mustafa Gültepe: Rekabet avantajımızı kaybettik!

Mustafa Gültepe: Rekabet avantajımızı kaybettik!
Turizm sektörünün ardından ihracat sektörü de yüksek maliyetler ve düşük döviz kuru nedeniyle rekabetçiliğini kaybettiğini açıkladı. Verileri değerlendiren Mustafa Gültepe, ihracatçıların dolar kuru beklentisi de paylaştı.

Yılın 6 ayına ait ihracat verilerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ihracatçının dolar/TL beklentisini de açıkladı. Gültepe "Dolar/TL kurunun şu anda 37 TL olması gerektiğini söyledi. 

Türkiye'nin, başta emek yoğun sektörler olmak üzere,  ihracatta rekabetçiliğini kaybettiğini ifade eden Mustafa Gültepe, "Son bir yılda üretim maliyetlerinde yüzde 100’ün üzerinde artış var, dolar kurundaki artış ise yüzde 25’te kaldı; dolayısıyla birçok sektörde fiyat tutturamıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Talebin de daraldığı bu süreçte ihracatın yüksek maliyet ve düşük kur kıskacına sıkıştığını anlatan Gültepe "2024 için öngördüğümüz 267 milyar dolarlık hedefe ulaşmamız bile zor görünüyor. Bu yıl ihracatta 264-267 milyar dolar arasında kalacak görünüyoruz. Son çeyrekte enflasyonun aşağı inme psikolojisiyle beraber rekabetçiliğimizi ön plana alacak para politikaları oluşturularak ihracatta yine çift rakamlı büyümeye ulaşmayı umuyorum." şeklinde konuştu. 

Gültepe, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

- İhracatçının önündeki engellerin bir an önce kaldırılması hayati önem taşıyor, ekonomiyi soğutmadan enflasyonla etkili mücadele için ihracat en etkili yol

- Rekabetçiliğimizi zayıflatan, hızımızı kesen, bizi oyundan düşüren engellerin bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz

- Kur enflasyona paralel hareket etmeli, enflasyonla kur arasındaki fark 5 puandan fazla olmamalı

- Yurt içinde üretimi olmayan ya da talebi karşılayamayan ham madde ve ara malların ithalinde vergi yükü hafifletilmeli

- Finansmana ulaşma miktarsal olarak son 1-2 ayda normalleşti ama finans maliyetleri çok yüksek

- Kâr marjları düştüğü, bazı sektörlerde müşteri kaybetmemek uğruna zararına satış yapıldığı için şirketlerin işletme sermayesi azaldı; konkordato ilan eden firma sayısında ciddi artış var


Bu Haber 11.07.2024 - 14:07:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.