Mega turizm projesine mahkemeden kötü haber

Mega turizm projesine mahkemeden kötü haber
Ataköy’deki mega yat limanının da yer aldığı İstanbul Turizm Merkezi projesine mahkemeden kötü haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 14 Ocak 2016 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı verdiği proje hakkında, Mimarlar Odası tarafından açılan davada bilirkişi ÇED raporunun gerekli olduğu yönünde rapor düzenledi.DATİ Yatırım Holding tarafından yapılması planlanan ve deniz doldurularak mega yat limanı kısmı tamamlanan İstanbul Turizm Merkezi projesinin 1 milyar 460 milyon TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Projede JW Marriott markası ile hizmet verecek bir otel ile bir butik otel, 2 ayrı bloktan oluşan apartlar ve Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin yer alacağı duyurulmuştu.

Zeytinlik Mahallesi 137, 142, 144, 165 ve 166 parsellerde yapılacak İstanbul Turizm Merkezi projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14 Ocak 2016 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı vermişti. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği karara itiraz ederek İstanbul 8. İdari Mahkemesi’nde dava açtı.

BİLİRKİŞİ 'ÇED GEREKLİ' DEDİ

Mahkeme bilirkişi tayin ederek, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkileri olup olmadığının, çevre, kıyı ve kültür tabiat varlıkları yönünden değerlendirilerek bilimsel ve gerekçeli kararını vermesini talep etti. Yerinde inceleme yapan bilirkişi, 'ÇED gereklidir' kararı verdi.

İşte madde madde bilirkişinin kararı:

‘’Proje tanıtım dosyasına göre toplam oturum alanı 135.200 metrekare, toplam proje alanı 210 bin metrekare olduğu ve önerilen yapıların taban oturum oranı yüzde 64.3 ulaşmış ancak proje tanıtım dosyasında binaların toplam inşaat alanına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Alanın konumu önemli ulaşım ağlarına, kavşak noktalarına yakın olması nedeniyle önerilen kullanımların ulaşıma ve yakın çevreye olan etkisi proje tanıtım dosyasında açıklanmamıştır.

Proje tanıtım dosyasında eksik ve yanlış bilgiler olduğu, dolgu alanının olmadığı ve alanda korunacak kültür tabiat varlığı olmadığının 3621 sayılı kıyı kanunu gereğince yapı yasağı getirilen alanların proje alanı ve yakın çevresinde bulunmadığının beyan edildiği, fakat yerinde yapılan incelemeler ve belgelerden alanın dolgu alanında olup bazı parsellerde eski eserler bulunduğu belirlendi.

Dava konusu 165 ve 166 parsellerde 2. sınıf eski eser bulunduğu fakat proje tanıtım dosyasında bu eserlerin varlığının belirtilmediği ve dolayısıyla projenin alandaki kültür varlıklarına olan etkisinin değerlendirilmesine yönelik açıklamaya yer verilmediği, konuyla ilgili kültür varlıkları koruma kurulu kararının olmadığı, bu nedenle ÇED yönetmeliğinde belirtilen kriterlere uyulmadığı görülmüştür."


Bu Haber 26.05.2017 - 15:18:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.