Martı Otellerinin bir yıllık cirosu belli oldu

Martı Otellerinin bir yıllık cirosu belli oldu

Martı Otelleri 2022 yılında cirosunu yüzde 184 oranında artırarak 301 milyon liraya çıkardı. Grubun FAVÖK’ü yüzde 160’lık artışla 101 milyon liraya ulaşırken, euro bazında cirosu yüzde 61 artarak16,6 milyon dolara, FAVÖK’ü ise yüzde 104 artışla 5,6 milyon liraya yükseldi.


Martı 2022 yılına ilişkin bilançosunu açıkladı. Grup tarafından KAP’a yapılan açıklamada 2020-21 yıllarında pandeminin etkisini derin şekilde hisseden turizm sektörünün 2022 yılında atağa kalkarak dünya turizminde öne çıktığı ifade edildi.

Gruba ait tesislerde yapılan gecelemenin yüzde 56 artışla 132 binden 206 bine yükseldiği kaydedilen açıklamada “Tesislerimizin bulunduğu Antalya’da satışların ivme kazanması Haziran ayını, Marmaris’te ise Temmuz ayını bulmasına karşın, artan talep ve bu talebin yarattığı fiyat artışları cirolarımıza olumlu yansımış ve Şirketimizin cirosunda geçen yılın aynı dönemine göre ciddi artış kaydedilmiştir.” denildi.

Ciroda TL ve euro bazında yaşanan artışlar

Martı Grubunun KAP’a yaptığı açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

Martı Otel İşletmeleri geçen yıl ilk 6 aylık dönemde 105 milyon TL olan cirosunu bu sene yüzde 184 oranında arttırarak 301 milyon TL’ye yükseltmiş, FAVÖK ise operasyonel olarak başarılı geçen yaz sezonunda yüzde 260’lık artışla 28,2 milyon TL’den 101,4 milyon TL’ye ulaşmıştır. Geçen yılın ayı döneminde Euro cinsinden 10,3 milyon Euro olan ciromuz yüzde 61 oranında artarak 16,6 milyon Euro’ya, FAVÖK ise 2,7 milyon Euro’dan yüzde 104 artışla 5,6 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Şirketimizin fonksiyonel raporlama para birimi olan Euro’nun Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesiyle; finansal borçlardan kaynaklanan kur farkı giderleri, operasyonel olarak çok başarılı bir yıl geçirilmesine rağmen, şirket net karlılığını negatif olarak etkilemiş ve 99,6 milyon TL’lik bir zarar oluşmuştur.

Kısa vadeli borçlar hızla azaldı, likidite arttı

Finansal oranlara baktığımızda, likidite ve borçlanma oranlarındaki iyileşme sermaye artırımı sonrası daha da hızlanmıştır. Sermaye artırımının ardından kısa vadeli borçlar hızla azalmış ve şirket likiditesi artmıştır. Brüt karlılık oranında artan maliyetler kaynaklı çok hafif bir düşüşe karşılık, kur farkı giderlerinin çok hızlı yükselmesiyle net karlılık negatife dönmüştür.

Geleceğe yönelik değerlendirmeler

Yurtdışı pazarları ile halihazırda yapılan 2023 sezonu görüşmeleri ve 6-9 Kasım tarihleri arasında Londra’da gerçekleşen dünyanın sayılı turizm fuarlarından World Travel Market (WTM) esnasında alınan geribildirimlere göre, artan talep, operasyonel gün sayısında pandemi öncesi seviyelere dönülmesi ve tesislerimizdeki modernizasyon çalışmalarının etkisiyle önümüzdeki yıl tesislerimizdeki geceleme sayısının 2022 sezonuna göre genel toplamda yüzde 45 civarında artması beklenmektedir.

2023 yılında ciroda yüzde 60’lık artış öngörülüyor

Önümüzdeki sezon tesislerimizde Avrupa, İngiltere, Rusya ve Ortadoğu pazarlarından gelecek yoğun bir talep ile pazar çeşitliliğinin oluşması beklenmektedir. Ayrıca Euro/Dolar paritesindeki son dönemde Euro lehine gerçekleşen düzelmenin devam etmesi halinde bu durumun önümüzdeki sezon şirketimizin finansal tablolarına olumlu yansımalarının olması öngörülmektedir. Yurtiçi Pazarda ise erken rezervasyon kampanyası ile hareketli bir başlangıç yapılmış, ve tüm sektör paydaşlarının beklentisi bu talebin artarak devam edeceği yönündedir. Bahsettiğimiz bu olumlu gelişmeler ışığında, konjonktürel başka negatif etkiler meydana gelmediği takdirde şirketimiz cirolarında Euro bazında yüzde 60’tan fazla bir büyüme oranı önümüzdeki sezon için muhtemel görünmektedir.

Marina işletmeciliğinde talep artışının devam etmesi bekleniyor

Şirketimizin diğer faaliyet konusu marina işletmeciliğinde de pandemi döneminde başlayan talep artışı, artarak devam etmektedir. Bu talep artışının arz artışı ile kısa dönemde dengelenemeyeceği göz önüne alındığında, önümüzdeki dönemde de devam edeceği beklenmektedir.

Toplu satın alma gücünün, maliyet baskısını hafifletmesi beklenmektedir

Maliyetler tarafında, artan istihdam giderleri ve işletme malzemelerindeki enflasyon kaynaklı artışlar baskı oluştursa da, şirketimizin serbest nakit akım akışındaki iyileşmelerin toplu satın alım gücü fırsatlarını arttırarak işletme giderlerindeki maliyet baskısını hafifletmesi beklenmektedir.

Şirketin duran varlıkları yüzde 139 artışla 3,5 milyar TL’ye ulaşmıştır

Şirketin duran varlıkları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 139 artış göstererek 3,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin bir iştiraki olan Martı GYO A.Ş. bünyesindeki varlık portföyünün de değerlenme ivmesinin artarak devam edeceği tahmin edilmekte olup bu durumun şirketimizin konsolide bilançosuna olumlu yansıması beklenmektedir.Bu Haber 11.11.2022 - 11:24:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.