Korona krizi acentelerin ruh sağlığını nasıl etkiledi?

Korona krizi acentelerin ruh sağlığını nasıl etkiledi?

Korona salgını sonrası dünya çapında peş peşe gelen karantina uygulamaları, sınır kapatmaları ve bunlara bağlı olarak iptal edilen seyahatler, seyahat acentelerinin milyonlarca mağdur tüketici ile yüz yüze bıraktı. Peki bu süreç acente çalışanlarının ruh sağlığını nasıl etkiledi?


TurizmGüncel - Dış Haberler

Bu soru, dünyanın en büyük seyahat grubu TUI'nin Perakende Direktörü Belinda Vazquez'e soruldu.

‘’Milyonlarca tatilci sosyal medya üzerinden baskı kurdu’2

Koronavirüs pandemisi nedeniyle turları iptal edilen ve geri ödeme isteyen milyonlarca misafirin sosyal medya üzerinden acente çalışanları üzerinde baskı kurduğunu kaydeden Belinda Vazquez, bu durumun acente çalışanlarının ruh sağlığını ciddi şekilde etkilediğini belirtti.

‘’İptaller ve iadelerle başa çıkmak meslektaşlarımızı gerçekten etkiledi’’

Bu dönemde TUI'nin binlerce acenteye destek sağlamak durumunda kaldığını söyleyen Vazquez, ''Bir gecede dev bir ev organizasyonu haline gelmek zorunda kaldık. Bu noktada personelle tutarlı bir iletişim geliştirmek son derece önemliydi. Rutinin dışına çıkmaları, bir süre yapacak bir şeylerinin olmaması ve devamında insanların iptal edilen seyahatleri ve bunların iadeleri ile başa çıkmak meslektaşlarımızı gerçekten etkiledi, ' dedi.

‘’Günde 15-16 saat çalıştılar’’

Pandemi sonrası iptallerin başladığı ilk 3-4 haftada ne kadar yoğun çalıştıklarını anlatmak için ''Saatte 150 mil çalışıyorduk'' ifadesini kullanan Belinda Vazquez, ''Çalışma yaşamı kişisel yaşamınızı etkiliyor. Mutfakta oturuyorsunuz ve müşteri baskısı altında bilgisayarınız 15-16 saat boyunca açık. Benzersiz bir durumda benzersiz sorunlarla karşılaşan bu insanların gerçekten yardıma ihtiyacı vardı.'' şeklinde konuştu.

Seyahat acentelerinin gelecekleri konusunda endişeye kapıldığını ve hedef duyusunu yitirdiğini belirten tecrübeli isim, ''Tüm bu endişeler beyninizi tırmalıyor. Bunun farkında oluyorsunuz.'' ifadelerini kullandı.

‘’En önemli şeyler iletişim ve tutarlılık’’

Belinda Vazquez, TUI'nin 166 satış acentesini kapatma kararıyla ilgili olaraksa, ''Hayatta öğrendiğim en önemli şey iletişim ve tutarlılıktır. İnsanlara sadece duymak istediklerini düşündüğünüz şeyleri söylememelisini. Geriye çekilmeli ve onların gerçekten ne duymak istediğini fark etmelisiniz. 166 mağazanın kapanacağını duyurduğumda, bunun neden yapmamız gerektiğine ve şu anda neler yaşadığımıza odaklandım. Aslında daha önemli olan, acente çalışanları için neler yapabileceğimizdi. İnsanlara bu dönemde nasıl destek olabilirdik? Bunun üzerine tüm senaryomu değiştirdim ve oraya odaklandım.'' dedi.Bu Haber 14.10.2020 - 12:25:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.