Konaklama vergisiyle ilgili turizmcilerden 3 talep

Konaklama vergisiyle ilgili turizmcilerden 3 talep

Turizm sektörü temsilcileri, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi beklenen konaklama vergisi için 3 talepte bulundu.


Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan konaklama vergisiyle ilgili hazırladığı tebliğ taslağı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve turizm tesisi yöneticilerinin birinci gündem maddesi haline geldi.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, tebliğ taslağını inceleyen turizm profesyonellerinin yasayla ilgili 3 talebi öne çıkıyor.

1-Tebliğ taslağına göre; konaklama vergisinin oranı yüzde 2. Turizmciler bu oranın yüzde 1’le sınırlı tutulmasını istiyor.

2-Belirlenen vergi oranının dünyadaki örneklerinde olduğu gibi işletme cirosu üzerinden değil turistten alınması.

3-Yasanın 1 yıl ötelenerek 2024 yılında yürürlüğe girmesi, bu sayede 2024 yılında yapılacak kontratlara bu bedelle ilgili açıklamanın konulması.

“Uygulama 1 yıl ertelenmeli”

TÜROFED ve AKTOB üyelerinin genel değerlendirmesi ise şöyle: “Uygulama kesinlikle 1 yıl ötelenmeli. Çünkü biz bu vergiyi bu kadar kısa sürede turiste anlatamayız. Bir yıl öteleme şansı olursa 2024 katalogları ona göre çıkar. Taslakta vergi oranı yüzde 2. Bu çok yüksek. Bu oran işletmelerden alınırsa otelciden çıkan oran yüzde 5.5-6’lara ulaşır. En önemlisi de bu verginin dünyadaki örneklerine bakılarak turistten alınması.” Yasanın netleşmesini beklediklerini kaydeden Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, “Verginin cirodan alınması bizim için büyük sorun. Hele de makul oranlar belirlenmezse işimiz daha da zorlaşacak. En büyük endişe cirodan pay istenmesi” diye konuştu.

“Türkiye’ye gelen turist zaten vergiye alışık”

“Konaklama vergisi turisti ürkütmez” diyen Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı, NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz ise şöyle dedi: “Bütün dünyada geceleme vergisi denen yük turistin üzerindedir. Ama biz sürekli turist ürkmesin, kaçmasın diye uğraşıyoruz. Türkiye’ye gelen turist zaten vergiye alışık. İspanya’da da Almanya’da da Belçika’da da bunu ödüyor. Yani bu yeni bir şey değil. Bu sene bu vergi alınsaydı 13 milyon turist karşılayan Antalya yaklaşık 135 milyon Euro gelir elde edecekti.”

“Yerel yönetimler pay almalı”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı, eski TÜROFED Başkanı Osman Ayık, konaklama vergisi gelirinin nasıl kullanılacağıyla ilgili konuya dikkati çekerek “Bu gelirin tamamı merkezi bütçeye giderse çok anlamı olmaz. Mutlaka yerel yönetimler pay almalı. Burada kaynak aktarılacaksa da Aslan payı Antalya’nın olmalı ve bu kaynak başta altyapı için kullanılmalı” dedi.

“Vergiden dolayı turist sayımız azalmaz”

Birçok ülkede konaklama vergisinin alındığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar, “Böyle bir verginin alınması çok doğru. Verginin alınmasından dolayı turist sayımız azalmaz. Önemli olan bu vergiden elde edilen paranın nerede ve ne amaçla kullanılacağıdır” şeklinde konuştu.Bu Haber 22.10.2022 - 13:02:08 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.