Kısa çalışma ödeneği sonlanıyor, bundan sonra ne olacak?

Kısa çalışma ödeneği sonlanıyor, bundan sonra ne olacak?
Kısa çalışma ödeneği yarın itibariyle sonlanıyor. Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, kısa çalışmaya değinmedi.

Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında olan 1,3 milyon çalışan bugün itibariyle ya işbaşı yapacak ya da ücretsiz izne gönderilecek. Ücretsiz izne gönderilen işçiler, sadece devletin aylık 1.420 TL’lik nakdi ücret desteğinden faydalanabilecek.

Kısa Çalışmanın sonlandırılıp, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının 17 Mayıs’a kadar devam ettirilecek olması, Kısa Çalışma programında olan işçilerin büyük bölümünün ücretsiz izne gönderilmesi anlamına geliyor.

Kaynak pazarların ne zaman açılacağı, Türkiye’ye ne oranda tatil talebi oluşacağı ve buna bağlı olarak otellerin ne kadarının açılacağı belli olmayan turizm sektörü, uzun süredir kısa çalışmanın uzatılmasını talep ediyordu. Diğer sektörlerin aksine turizmdeki belirsizliğin ortadan kalkmadığını belirten turizmciler, kısa çalışmanın turizm sektörü için 3 ay daha uzatılmasını talep etmiş ancak hükümetten olumlu yanıt alamamıştı.Bu Haber 30.03.2021 - 12:01:32 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Zelin 07.04.2021 - 04:31

    Bu dönemde, herkes taktir edildi: Doktor, hemsire, kuryexi, esnaf ves. ama kimsede turizimcileri 1 kere hatirlamadi. bence bu ücret turizm calisanlari icin uzamaliydi. insanlar 1 senedir azda olsa biraz maasla gecinmeye calisiyor. herzamanki gibi turizm calisanlarinda deger yok.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.