Kapadokya tehdit altında

Kapadokya tehdit altında
Şehir Plancıları Odası Odası (ŞPO) Yönetim Kurulu Üyesi Ceren Gamze Yaşar, golf gibi büyük parkurlar gerektiren sportif faaliyetlerin Kapadokya bölgesinde büyük bir ekolojik yıkıma neden olacağını belirtti.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ''Kapadokya Alan Başkanlığı Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği’' ile, büyük parkurlu sportif faaliyetlerin planlanmasının da Kapadokya Alan Başkanlığı’na bırakıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Birgün gazetesinden Gökay Başcan'a konuşan ŞPO Yönetim Kurulu Üyesi Ceren Gamze, 'Kapadokya Alanı’nında hazırlanacak tüm proje ve planlarına ilişkin usulleri belirlemek’ olarak belirtilen yönetmelikte bölgede yapılacak tüm sportif faaliyetlerden Kapadokya Alan Başkanlığı’nın yetkili ve görevli olduğuna dikkat çekti.

''Yapılaşma alanıyla Milli Park alanının statüsü aynı''

''Kapadokya Alanı'' olarak adlandırılan bölgenin içerisine taş ocakları, hızlı tren hattı ve yeni kentsel dönüşüme açılan yerlerin de dahil edildiğini ifade eden Yaşar, “İçerisinde taş ocaklarının, hızlı tren hatlarının, yapılaşmanın olduğu bölgeyle Milli Park alanı olan bölgenin statüsü aynı oldu. Milli Park statüsünün düşürülmesiyle birlikte biz kanuna değil, kişilere güvenmek zorunda kaldık. Biz her zaman kanuna güvenmeyi tercih etmeliyiz” diye konuştu.

''Golf, küresek düzeyde çok tartışılan bir rapor''

Golfun bölge ekolojisinde büyük tahribata neden olacağına dikkat çeken Yaşar, “Golf küresel düzeyde çok tartışılan bir spor. İklim krizi, yanlış toprak kullanımı, karbon ayak izi ve çevresel ayak izine en büyük etkisi olan sporlardan birisi golf. Nevşehir ve bölgesi bozkır ekosistemi içerisinde yer alıyor. Sadece ormanı değil, bozkırı da korumalıyız” ifadelerini kullandı.

''Kızılırmak kuruyabilir''

Ayrıca golf parkuru için kullanılacak gübre ve kimyasallar, toprakları kullanılmaz hale getirecek. Golf sahasının kilometrelerce büyüklükte bir alan olması ve sürekli olarak sulanma ihtiyacı ise Kızılırmak havzası için bir tehdit.Bu Haber 16.11.2020 - 09:31:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.