İşte turistlere yönelik en tuhaf yasaklar

İşte turistlere yönelik en tuhaf yasaklar

2023 yılında turizm aşırılığını önlemek için çoğu destinasyon bir dizi önlem alarak bazı yasak ve cezalar getirildi. Selfie çekmek, sahte tabela yerleştirmek gibi bazı önlemler ise dikkat çekti.  


Pandemi sırasında iptal edilen bir seyahate çıkmak anlamına gelen "intikam seyahatleri" ziyaretçi sayılarında hızlı bir artışa neden olurken, bazı popüler destinasyonlar 2023 yılında turizmin aşırılığını önlemek için çeşitli adımlar attı. Turistlerden kimi yüksek sesle müzik dinlediği kimi de selfie çektiği için para cezasına çarptırıldı.

Kruvaziyer gemilerinin sınırlandırılması, turist vergilerinin artırılması ve ziyaretçi sayılarının sınırlandırılması gibi bazı girişimler bu adımların en bariz olanlarındandı.

Ancak getirilen diğer bazı kurallar vardı ki bu, yetkililerin ve bölge sakinlerinin ezber bozan düşünceleri sayesinde manşetlere taşındı.

Euronews’in aktardığına göre bu yıl turizm patlamasına yönelik getirilen düzenlemelerinden bazıları şu şekilde:

Sardinya plajlarında havlu olmaması

Turistlerin bu yaz İtalya'nın Sardinya Adası'nın ünlü plajlarına akın etmesiyle birlikte yerel yetkililer bir dizi düzenleme getirdi. Bunlar arasında ziyaretçi sayısının sınırlandırılması ve zaman sınırlaması getirilmesi yer aldı.

Ancak batı kıyısındaki Pelosa Plajı, havlu yasağı getirerek güneşlenenlerin beraberlerinde daha az kum tutan matlar getirmelerini zorunlu kıldı.

Sardinya Adası'nın pembe Spiaggia Rosa Plajı, 2023 yılında da "yasak bölge" olarak kalmaya devam etti. İlaveten kumsalda yürüyenlere 500 euro, kum çalarken yakalananlara ise 3 bin 500 euroya kadar para cezası uygulaması getirildi. Sardunya Adası’nda koruma altındaki plajdan çakıl taşı çalan Fransız gözaltına alındı

Portekiz sahillerinde müzik çalmaya 36 bin euro ceza

Portekiz'deki plaj müdavimleri ise sene başında müziklerini çok yüksek sesle çaldıkları için 36 bin euroya varan para cezalarıyla karşılaşabilecekleri konusunda uyarıldı.

Yerli halkı ve turistleri rahatsız eden yüksek sesle müzik yayını yapan taşınabilir hoparlörler, Portekiz Ulusal Denizcilik Kurumu (AMN) tarafından yasaklandı. AMN'nin plaj talimatı ayrıca belirlenen alanlar dışında top oyunları oynamayı, kamp alanları dışında kamp yapmayı ve ateş yakmayı da yasaklıyor.

Sevilla'da halka açık alanlarda iç çamaşırı yasağı

İspanya'nın Sevilla kenti bu yıl bekarlığa veda partilerindeki antisosyal davranışları ortadan kaldırmak için bir yasa çıkararak toplum içinde 'müstehcen davranışların' engelleneceğini duyurdu. Yetkililer, kamusal alanda iç çamaşırı giyilmesine ve cinsiyetçi mesajlar içeren kıyafetlere yasak getirdi.

'Müstehcen teşhircilik' eylemlerinin gerçekleştirilmesi ya da teşvik edilmesi de yasaklandı.

Portofino'da selfie çekmek için dolaşan turistlere ceza

İtalyan Rivierası'nda küçük bir sahil kasabası olan Portofino, turistlerin uğrak noktası haline geldi ve yerel halk bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Bu, yaz aylarında selfie pozu veren, yolları ve patikaları kapatan bir ziyaretçi akını anlamına geliyor.

Portofino Belediye Başkanı, bu durumla mücadele etmek için yaz aylarında geçerli olacak şekilde "bekleme yasağı" bölgeleri oluşturdu Sabah 10.30 ile akşam 18.00 saatleri arası rıhtımda çok uzun süre beklerken yakalananlar 270 euro para cezasına çarptırıldı.

Avusturya’dan turistlerin selfie çekmesini engellemek için çit inşası

Avusturya dağlık Salzkammergut bölgesinde Hallstatt Gölü'nün batı kıyısında yer Hallstatt kasabasının çarpıcı arka planının, Disney'in "Frozen" filmine ilham verdiği düşünülüyor. Her yıl bir milyondan fazla turist bu destinasyona akın ediyor ve gelenlerin birçoğu da muhteşem manzarada selfie çekmek istiyor.

Ancak bu yıl, kasaba sakinleri gelen ziyaretçilerin fotoğraf çekmesini engellemek için çit ördüler. Bariyerler sosyal medyadaki tepkiler nedeniyle kaldırıldı. Bölge halkı, çitlerin, turistlerin bu popüler alanda toplanarak fazlaca gürültü çıkarmasını engellemesini umuyordu.

İspanya sahillerinde sahte uyarı levhaları

En tuhaf turizm baskılarından birinin ise aslında sahte olduğu ortaya çıktı. Aktivistler, İngilizce konuşan turistleri bölgeden uzak tutmak için Mallorca'daki plajlara sahte uyarı levhaları astı. Bazı posterlerde “tehlikeli denizanası”, “düşen kayalar” veya kanalizasyonla kirlenen deniz suyu hakkında uyarılarda bulunuldu.

Bazı levhalar ise plajın kapalı olduğunu ve altında 'yüzmek yasaktır' yazdığını belirtiyor ya da okyanusa 100 metreden daha az bir mesafede olmasına rağmen oraya yürümenin saatler alacağı uyarısında bulunuyordu.

Ancak bu uyarıların altında Katalanca yazılmış birkaç küçük satırlık metin, bölge sakinlerine bu uyarıların gerçek olmadığını gösteriyordu. Sorunun kaya düşmesi değil, "kitle turizmi" olduğu ya da plajın "yabancılar ve denizanaları" dışında halka açık olduğunu belirten küçük notlar düştüler.Bu Haber 29.12.2023 - 09:32:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.