İşte Rusya'da paket tatil satışlarındaki düşüş oranı

İşte Rusya'da paket tatil satışlarındaki düşüş oranı

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusya'da yapılan 2022 tatil satışlarını analiz etti.


Turizm Güncel – Dış Haberler

Satışlar yüzde 15-20 düştü

ATOR, savaşın ve yaptırımların gölgesindeki Rusya'da 2022 yaz tatili satışlarını analiz etti. Bu yıl organize turların ağırlıklı olarak Rusya içine ve Türkiye'ye yapılacağını belirten ATOR, 30 Mayıs itibariyle paket tatil satışlarının 2021'in aynı dönemine göre yüzde 15-20 düştüğünü, ancak durumun hala her iki yönlü de değişebileceğini açıkladı.

Liderler değişmedi

Rusya'da yaz tatillerin coğrafyası hem pandemi öncesine hem de 2021'e göre değişim gösterse de, iki lider değişmedi: Türkiye ve Rusya.

Rezervasyon derinliği korona döneminden bile kısa

ATOR'un analizine göre, 2022 için turizmde altı çizilen noktalar şöyle:

*Daha önce olduğu gibi bu yıl da Rusların büyük bölümü tatilini Rusya içinde geçirecek.

*İnsanlar seyahatine kısa süre kala tur, bilet veya otel satın almaya çalışıyor. Rezervasyon derinliği korona döneminden bile daha kısa.

*Rusya'nın güneyindeki havaalanlarının bir kısmının kapalı olması ve kara yolu ulaşımı konusunda da sorunlar yaşanması nedeniyle bu yıl güney bölgelerine gideceklerin sayısı azalırken, Moskova gibi iç bölgelere dönük talep arttı.

*Charter uçuş düzenlenen yerler de dahil olmak üzere, Kuzey Kafkasya gibi, yeni açılan destinasyonlara ilgi artıyor.

*Türkiye’nin pazar payı daha da artacak

*Türkiye, yurt dışı destinasyonları arasındaki liderliğini sürdürmekle kalmayacak, Rusların gidebildiği yurt dışı ülkelerinin keskin bir şekilde daralması nedeniyle Rusya'daki pazar payını daha da artıracak.

Yurt dışı tatillerinin yüzde 85-90’ı paket tur

*Yaz dönemindeki turist sayısında ilişkin tahminde bulunmak mümkün değil. Çünkü Rusya içinde ve dışındaki jeopolitik durumun değişmesi turist sayılarını da değiştirebilir.

*Bu yıl Rusya içinde tatil yapacak olanların yüzde 20-25'inin, yurt dışında tatil yapacakların ise yüzde 85-90'ının paket tatil satın alma bekleniyor.

Yurt dışı rezervasyonlarının yüzde 60-65’i haziran

*Tur operatörlerinin şu ana kadar aldığı yurt dışı yaz dönemi rezervasyonlarının yüzde 60-65'i haziran, yüzde 25'i temmuz ve yüzde 10-15'i ağustos dönemini kapsıyor. Rusya içi rezervasyonlar ise yüzde 45 haziran, yüzde 35 temmuz ve yüzde 25 ağustos olarak sıralandı.

Premium segment satışları arttı

*31 Mayıs itibariyle genel olarak 1 Haziran - 31 Ağustos dönemine ilişkin yaz tatili satışları geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 18-10 altında. Bazı şirketlerin satışlarındaki düşüşün ise yüzde 70'i bulmuş durumda.

*Buna karşın, bazı şirketlerin premium segmentteki satışları yüzde 30-100 artış gösterdi.

*Satışlarda en büyük kaybı yaşayan destinasyon ise Kırım oldu.Bu Haber 31.05.2022 - 10:24:12 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.