İstanbullu seyahat acentelerinden yeni dernek: İSATAG

İstanbullu seyahat acentelerinden yeni dernek: İSATAG

Yeni kurulan İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği, 1. genel kurulunu yaparak çalışmalara başladı. Derneğin, genel kurulla eşzamanlı gerçekleşen ilk organizasyonunda, gündem deprem ve marka şehirlerdi.


Turizm sektörünün yeni derneği İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG), 1. olağan genel kurulunu, 21 Mart 2023 Salı günü Point Hotel Taksim’de gerçekleştirdi. Derneğin genel kuruluyla eş zamanlı olarak gerçekleştirilen konferansta ise; depremin turizm sektörüne etkileri, alınması gereken tedbirler ve marka şehirler konulu paneller düzenlerdi.

“Cumhuriyet’in 100. yılında yeni bir turizm vizyonu ne olmalı?” başlığı altında gerçekleşen oturumların açılış konuşmasını,  Birinci genel kurulda başkan seçilen, İSATAG’ın Kurucu Başkanı   Aylin Kapan Özsavaş yaptı.

İstanbul’un turizmdeki güçlü yanlarına değinerek konuşmasına başlayan Özsavaş, İSATAG’ın kuruluş amaçlarını katılımcılara anlattı. İstanbul turizminin güçlü yanlarının geliştirerek sürdürülebilir kılınması gerektiğini ifade eden Özsavaş, bu konuda turizm STK’larıyla merkezi idare ve yerel idarelerin ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

"Konaklama vergisinin yüzde 5’i depremde zarar gören bölgelere ayrılsın"

Ardından konuşan İSATAG Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kartın ise derneğin İstanbul odaklı olmasına rağmen Türkiye turizminin tamamı için çözümler üretme gayreti içinde olacaklarını ifade etti. Depremin ülkede büyük hasara neden olduğuna değinen Kartın, beklenen İstanbul depreminin yarattığı stresin yönetilmesinin sektörün önündeki görevlerden biri olduğuna dikkat çekti. Depremin yarattığı yaraların sarılması için öncelikle kapsamlı bir hasar tespit çalışması yapılması gerektiğini söyleyen Kartın, konaklama vergisinin yüzde 5’inin depremde zarar gören bölgelere ayrılmasını önerdi. Depremin yaşandığı bölgenin gastronomi turizmiyle öne çıktığını hatırlatan Kartın, bölge turizminin yeniden ayağa kaldırılmasında gastronomi turizminin önemli bir rol oynayacağına dikkat çekerek, bu konuda hazırlayacakları projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunacaklarını söyledi.

İSATAG

İSATAG’ın yönetimi şu isimlerden oluştu

Yönetim Kurulu Asil:

Aylin Özsavaş

Cüneyt Tansu Demir

Ömer Kartın

Neşe Çevik

Yüksel Türemez

Kamran Bagıyev

Şetenay Şen Azgıt

Yönetim Yedek:

Özdemir Sözmen

Fatma Yorgancı

Umut Kaya

Emrah Demir

İbrahim Köselioğlu

Şekip Kırk

Ümit Gülmez

Denetim Kurulu Asil:

Halil Erol

Sevinç Akdoğan

Bora Çakar

Denetim Yedek:

Cengiz Kellekçi

Yüksel Taşdemir

Burak BilgitBu Haber 22.03.2023 - 10:05:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.