İstanbul otellerinde 'rica ile rezervasyon' dönemi

İstanbul otellerinde 'rica ile rezervasyon' dönemi

İstanbul’da, otel dolulukları yüzde 90'ın üzerine çıkarken son dakika oda rezervasyonu yapmak isteyenlerin araya hatırlı kişileri koyarak ricada bulunduğu belirtiliyor.


Temmuzda 1 milyon 759 bin ile aylık bazda son 10 yılın aylık bazda en yüksek yabancı turist sayısına ulaşan İstanbul'da, ağustos ve eylül ayları da yoğun geçti.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre, ağustos ve eylül ayı dolulukları yüzde 90'ları bulan İstanbul'da turist yoğunluğu olan Taksim, Sultanahmet, boğaz hattı gibi bölgelerde yer bulmak imkânsız hale geldi. Özellikle son dakika oda rezervasyonu yapmak isteyenler araya hatırlı kişileri koyarak rica dönemini başlattı.

“Yer bulmak için arayarak ricada bulunan çok kişi var”

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Oteller Meslek Komitesi Başkanı Aydın Karacabay, İstanbul'da özellikle ağustos ve eylül ayı doluluklarının çok iyi gittiğini belirterek, "Üst segment otellerde doluluk ortalaması yüzde 93, fiyatı biraz düşenlerde ise yüzde 97 oldu. Böyle dönemlerde insanlar özellikle son dakika yer bulmakta zorluk çekiyor. O nedenle otelcileri arayan, yer bulmak için rica eden çok kişi var. Biz de bu dönemlerde arkadaşlarımızla konuşup 'Bende yer yok sende varsa alır msn?' diyoruz. Bu şekilde çözmeye çalışıyoruz" dedi. İstanbul'da pandemiyle birlikte online kanallardan gelen rezervasyonların arttığını aktaran Karacabay, "Artık büyük gruplardan ziyade bireysel rezervasyonlar arttı. Böyle olunca 10-15 kişilik gruplar için de oda bulmak neredeyse imkânsız hale geldi" dedi.

“Talebe yanıt veremedik”

Hyatt Centric Levent İstanbul Genel Müdürü Ahmet Arslan, özellikle Ortadoğulu turistin dönüşüyle birlikte İstanbul'da hem oda doluluklarının arttığını hem de fiyatların yükseldiğini söyledi. Arslan, "Yaz yoğun geçti. Bir de online kanallardan rezervasyon yapanlar gün uzatmaya başladı. Yani ortalama 2-3 geceyken bu 6-7 geceye çıktı. Böyle olunca yeni talebe yanıt veremedik. Bazı şirketlerin üst düzey yöneticileri misafirleri için arayıp 'Yer bulamıyoruz sen yardımcı ol', demeye başladı" şeklinde konuştu.

“Süitlerimiz sezon boyunca yüzde 100 doluydu”

Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü ve Kempinski Residences Türkiye Bölge Direktörü Ralph Radtke de, "Otelin neredeyse bütün oda kategorilerinde yüksek doluluklarla sezonu devam ettiriyoruz. Eylül ayının bitmesiyle beraber hala yüksek sezon etkilerini yaşıyoruz diyebilirim. Hatta öyle yoğunluklar yaşıyoruz ki, tarihi Çırağan Sarayı binasında yer alan, ayrı bir girişi olan özel saray suitlerimiz tüm sezon boyunca yüzde 100 doluydu. Bu süitlerin geceleme fiyatı 2 bin euro" dedi. Yüksek talebin devam ettiğini aktaran Radtke, "Ekim ayında da süitlerimize ilgi çok yoğun. Defalarca dünyanın en pahalı, en lüks ve en geniş süitleri listesinde yerini almış Sultan suitimiz de sezon boyunca doluydu. Geceliği 30 bin euro olan bu süitimize de talep çok yüksek" diye konuştu.Bu Haber 03.10.2022 - 10:16:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.