İsrail’den Türkiye’ye bir seyahat uyarısı daha

İsrail’den Türkiye’ye bir seyahat uyarısı daha

İsrail üçüncü kez Türkiye’ye dönük seyahat uyarısında bulundu, uyarı bu sefer Savunma Bakanından geldi.


İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei'nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail yönetimi, İran'ın olası saldırıları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye'ye gitmeyin” uyarısında bulunmuştu.

Ancak İsrail devletinin yaptığı seyahat uyarılarının İsrailliler tarafından ciddiye alınmadığı gazetelere yansımıştı.

Ancak İsrail’de yayın yapan Jerusalem Post, binlerce İsraillinin hükümetin uyarılarına rağmen Türkiye seyahatinden vazgeçmediğini, İran tehdidi uyarısına rağmen havalimanlarının Türkiye'ye gitmeye hazırlanan İsraillilerle dolup taştığını yazmıştı.

“Saldırı planlanıyor”

İsrail devletinden son Türkiye seyahat uyarısı ise Milli Savunma Bakanı Benny Gantz’dan geldi. İran’ın hafta sonu boyunca Yahudi devletinin vatandaşlarını hedef alan saldırılar planladığını söyleyen Ganz, “Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum. İsrail, İran’ın saldırı düzenleme girişimlerini engellemek için çalışıyor ve İsrail vatandaşlarına yönelik herhangi bir saldırıya güçlü bir şekilde yanıt vermeye hazırlanıyor” diye konuştu.

“Saldırı olmadığı için rahat nefes alabildiğimiz bir gün”

Öte yandan, dün gece, İsrail merkezli Kanal 12 televizyonu, İsrail’in Mossad casus teşkilatı ve Türk istihbarat servislerinin iş birliği sayesinde geçtiğimiz günlerde bir saldırıyı engellediğini öne sürdü. Haberde ayrıntılar yer almazken, olayın İstanbul’da gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirildi.

“Ölümlerine dakikalar var”

İsmi açıklanmayan bir savunma yetkilisi de dün akşam Channel 13 yayınına bağlanarak, ‘Ölümüne dakikalar kalan İsrailli vatandaşlar var ve bu durumun farkında değiller. Saldırı olmadığı için rahat nefes alabildiğimiz bir gün.” dedi.

Yetkili, son günlerde İsraillilere yönelik tehdidin arttığını söylerken, yüksek alarmın en az birkaç gün daha kalacağı konusunda uyardı.

İsrailli yetkili, üst düzey İsrail savunma yetkililerinin tehdidin ortasında Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve İsrail ve Türk istihbaratı arasındaki koordinasyonun “olağanüstü” olduğunu da sözlerine ekledi.

Erdoğan ile Herzog telefon görüşmesi yaptı

İsrail Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un yaptıkları telefon görüşmesinde Türkiye’de bulunan İsraillilere yönelik muhtemel terör saldırılarını ele aldıkları aktarılarak, Herzog’un Erdoğan’a teşekkür ettiği ifade edildi.Bu Haber 20.06.2022 - 08:50:16 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.