İspanya’da kitle turizmi protestoları büyüyor

İspanya’da kitle turizmi protestoları büyüyor

İspanya’nın Mallorca, Ibiza, Kanarya Adaları ve Barselona bölgelerinde düzenlenen kitle turizmi protestolarına Malaga da eklendi.


İspanya'da kitle turizmi ve yüksek kiraların protesto edildiği kentlere Malaga da eklendi. İspanya'nın güneyinde Endülüs bölgesinde bulunan Malaga'da 5 binden fazla gösterici, "Malaga yaşamak için, hayatta kalmak için değil" sloganıyla toplandı.

Gösteride, "Maaş 1300, kira 1100 euro, nasıl yaşayayım?", "Turistik evler yasaklansın" yazılı dövizler taşındı. Gösteriye katılan 26 yaşındaki bir eylemci, Fransız Haber Ajansı'na (AFP) yaptığı açıklamada, "Kent bir eğlence parkına döndü" diyerek, yerlilerin oturabilecekleri daireler bulmakta zorlandığını belirtti.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Endülüs'ün bir başka kenti Cadiz'de de yüzlerce kişi, "Bir turist bir komşu azaltıyor" sloganıyla toplanarak, "Kentin satılmasına yeter" yazılı pankart açtı. Cadiz Limanı çok sayıda yolcu gemisinin uğrak noktası.

İspanya'da Mallorca, Ibiza, Kanarya Adaları ile Barselona kentinde de kitle turizmini protesto gösterileri düzenleniyor. İspanyollar birçok evin turistlere kiralandığını ve bu nedenle kiraların arttığını, şehir merkezlerinin gürültü ve kirlilik nedeniyle yaşanmaz hale geldiğini belirtiyor.

İspanyol İstatistik Ofisi’ne (INE) göre, 2023 yılında İspanya'ya yaklaşık 85 milyon yabancı turist geldi. Turist sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 19 arttı. Turizm patlaması sayesinde İspanyol ekonomisindeki büyüme geçen yıl yüzde 2,5 oranında artarak uluslararası beklentilerin üzerine çıktı. Ancak halk arasında kitle turizminin olumsuz etkilerinden duyulan memnuniyetsizlik giderek artıyor.Bu Haber 01.07.2024 - 10:00:48 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.