İngiliz turistler sarı listedeki ülkelere gidecek mi?

İngiliz turistler sarı listedeki ülkelere gidecek mi?
İngiliz hükümetinin son seyahat güncellemesi ülkede yurt dışı tatillerine darbe vurdu. Yapılan araştırma, sarı listedeki ülkelere seyahat eğiliminin düşük olduğunu gösterdi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiliz hükümetinin son seyahat güncellemesi, ülkede hem turizm sektöründe hem de tatile çıkmak isteyenlerde düş kırıklığı yaratmıştı.

‘’Yeşil listeden asarı listeye alınan ülkeye kesinlikle tatile gitmem’’

YouGov tarafından 5 binden fazla yetişkinle yapılan araştırmaya göre, her 10 İngilizden 4'ü hükümetin yeşilden sarı listeye aldığı destinasyona kesinlikle seyahat etmeyeceğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 43'ü, hükümetin Portekiz'i yeşil listeden sarı listeye almasının ardından bu ülkede tatil yapmayacağını açıkladı. Yüzde 5'lik kesim ise bir ülke yeşil listeden sarı listeye alınsa bile tatilini iptale tmeyeceğini beyan etti. Katılımcıların yüzde 13'ü 'muhtemelen giderim, yüzde 25'i 'muhtemelen gitmem' ve yüzde 14'ü 'gidip gitmeyeceğimi bilmiyorum' yanıtını verdi. Bunun anlamı, insanların 3'te 2'si, yeşil listeden sarı listeye alınan bir ülkeye tatile gitmeyecek.

Yaş grubu yükseldikçe oran artıyor

Yaş grubu yükseldikçe, sarı listedeki ülkeye tatile gitmeyeceğini söyleyenlerin oranın da artıyor. Buna göre, 65 ya üzeri katılımcıların yüzde 61'i, sarı listedeki bir ülkeye kesinlikle seyahat etmeyeceğini beyan ediyor. Bu yaş grubunda 'muhtemelen gitmem' diyenlerin oranı yüzde 20, 'kesinlikle giderim' diyenlerin oranı ise yüzde 3 olarak ölçüldü. Katılımcıların yüzde 7 'muhtemelen giderdim' derken, yüzde 10 kararsız olduğunu söyledi.

Gençler risk alma konusunda daha istekli

Yal grubu düştükçe risk alma eğilimi artıyor. 'Sarı listedeki ülkeye kesinlikle tatile gitmem' diyenlerin oranı 50-65 yaş grubunda yüzde 49'a, 25-49 yaş grubunda ise yüzde 35'e, 18-24 yaş grubunda ise yüzde 22'ye geriliyor.

NOT: Uluslararası seyahatlerde ‘trafik lambası’ sistemi uygulayan İngiltere, son seyahat güncellemesinde yeşil listede yer alan Portekiz’i sarı listeye almış, İspanya ve Yunanistan’ı sarı listede, Türkiye’yi ise kırmızı listede tutmaya devam etmişti. Kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere’ye giden yolcular, parasını kendileri ödemek kaydıyla 10 gün karantina otellerinde tutuluyor. Sarı listedeki ülkelerden İngiltere’ye gidenler ise 10 gün boyunca kendiniz izole ediyor. Her iki grupta yer alan yolcular da, karantinanın/izolasyonun ikinci ve sekizinci günleri PCR testi yaptırıyor.Bu Haber 07.06.2021 - 12:12:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.