Haziran ayında Antalya'da en çok konutu hangi ülke vatandaşları aldı?

Haziran ayında Antalya'da en çok konutu hangi ülke vatandaşları aldı?
ATSO Başkanı Davut Çetin haziran ayı konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya'da konut satışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azalış, bir önceki aya göre ise yüzde 155 artış göstererek 5 bin 773 olduğunu belirtti.

Haziran ayında gerçekleştirilen ipotekli satışların toplam içerisindeki payının geçen yıla göre ülke genelinde yüzde 53'den yüzde 21'e, Antalya'da ise yüzde 45'den yüzde 17'ye düştüğü bilgisini paylaşan Çetin, bu verilerin yüksek faiz oranlarının etkisi ile vatandaşın krediyle konut alma fikrinden uzaklaştığını gösterdiğini belirtti.

Türkiye genelinde yabancıya 4 bin 748 konut satılarak, ülke bazında Haziran ayı rekorunun kırıldığını söyleyen Çetin, bugüne kadar Haziran ayında kaydedilen en yüksek değerlerin 2019 yılında ülke genelinde 2 bin 689 olduğunu hatırlattı.

Haziran ayı için Türkiye genelinde yabancıya konut satışına ülke uyruklarına göre bakıldığında ilk sırayı 774 ile Irak'ın aldığını kaydeden Çetin, bunu 683 ile İran, 300 ile Rusya, 250 ile Afganistan ve 192 ile Almanya'nın izlediğini söyledi.

Yayına hazırlayan: Efsa PuralBu Haber 13.07.2021 - 14:34:32 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.