ETİK otellerdeki denetimlere karşı çıktı

ETİK otellerdeki denetimlere karşı çıktı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Settar Kaplan yoğun sezon sırasında otellerde denetim yapılmasının sektörün hızını kestiğini ve bunun bir planlama hatası olduğunu ifade etti.


Geçtiğimiz günlerde Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler’in otellerin yoğun sezonda denetlenmesinin hata olduğunu ileri sürmesinin ardından, benzer bir açıklama bu sefer derneğin yönetim kurulu üyesi Settar Kaplan'dan geldi.

Settar Kaplan, turizmin ülke ekonomisinin lokomotifi konumuna geldiğini, cari açıkları kapatmada, istihdam yaratmada önemli bir rol üstlendiğine dikkat çekti. Ciddi bir ekonomik savaşın kazanılmaya çalışıldığı bir dönemde turizmin katkıları belliyken denetimlerin sektörün hızını kestiğini belirten Kaplan bunu bir planlama hatası olarak değerlendirdiklerini söyledi.

“Bu durum, planlama hatası olarak değerlendirilmelidir”

Dr. Settar Kaplan; “Ekonomik sıkıntıların atlatılmaya, enflasyonun önlenmeye, cari açığın kapatılmaya çalışıldığı bir dönemde, turizm sektörünün başarısı ortadayken, yeni rekorlara hazırlanan turizm işletmelerine yönelik denetimlerin sıklaştırılması son derece olumsuz bir etki yapmaktadır. Her sektörün denetlenmesini savunuyoruz. Fakat bu denetimlerin, turizmcinin misafir ağırlayacağı, turisti rahat ettireceği, gelecekteki müşterilerini kazanacağı bir dönemde yoğunlaştırılması endişe vericidir. Bu durum, planlama hatası olarak değerlendirilmelidir. Hangi sektörün hangi zamanlarda denetlenmesinin daha yararlı olacağı, yoğunluk ve özel koşullar göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Turizm sektörü için de böyle bir karar alınmalıdır. Sektörde nitelikli personel eksikliği yaşanırken, denetimler iş yapmayı daha da zor hale getirmektedir. Turizm sektörü hizmet konusunda çok hassas bir sektördür. Müşteri memnuniyeti gelecek yılın ve yılların garantisidir.  Denetimler için; sektör birliklerinin, federasyonların ve ilgili diğer STK’ların görüş ve önerilerine ihtiyaç olduğu açıktır. Mevcut uygulama, sektörü geleceğe hazırlamak ve kaliteyi yükseltmek yerine karmaşık bir yapıya büründürmekte ve yatırımcıları sektörden uzaklaştırmaktadır. Turizmciler olarak; sektörün hedeflerine ulaşması için, sektör temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak, her türlü planlamanın bu doğrultuda yapılmasını talep ediyoruz." dedi.Bu Haber 12.06.2024 - 11:10:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.