DSÖ Rus aşısı Sputnik V'nin onay sürecini askıya aldı

DSÖ Rus aşısı Sputnik V'nin onay sürecini askıya aldı
Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü, Rusya'nın koronavirüse karşı geliştirdiği ve Rusya dahil pek çok ülkede halihazırda uygulanan Sputnik V aşısının onay sürecini askıya aldı.

Dünya Sağlık Örgütü, üretim sürecinde ihlaller yaşandığı iddiasıyla Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısının onay sürecini askıya aldı.

Rusya’nın geliştirdiği ve hem DSÖ’den hem de Avrupa Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay bekleyen aşı ile ilgili açıklamayı DSÖ’nün uzantısı olan Pan Amerikan Sağlık Örgütü Yardımcısı Direktörü Jarbas Barbosa yaptı. Barbosa, “DSÖ’nün Mayıs ayında Rusya’da yaptığı teftişler sırasında üretim tesislerinde bir dizi ihlal tespit edildi” dedi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Barbosa, “Yapılan incelemeler sırasında fabrikanın üretim yapmak için en iyi yer olmadığını fark ettik. Dolayısıyla onay süreci askıya alındı” dedi. Rus basını, bu tür “ihlallerin” aşının kalitesine zarar verebileceğini yazdı.

Türkiye’de de üretilmesi planlanan Sputnik V için Rus yetkililerin Şubat ayında başvurduğu fakat bu başvurunun bekletildiği kaydedildi. Barbosa, “Üretici firmadan fabrikalarının uygun olduğuna dair bilgilendirme gelmesini bekliyoruz” dedi.Bu Haber 16.09.2021 - 16:49:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.