DSÖ: Avrupa yeniden pandeminin merkezi haline geldi

DSÖ: Avrupa yeniden pandeminin merkezi haline geldi
Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’nın yeniden pandeminin merkezi haline geldiği uyarısında bulundu.

Salgın Avrupa’da son dört haftalık dönemde, havaların soğumasının kapalı alanlarda daha fazla sosyalleşmeyi getirmesi ve birçok ülkenin kısıtlamaları gevşetmesinin etkisi ile hız kazandı. DSÖ defalarca pandeminin henüz sona ermediğini ve hükümetlerin maske takma ve aşılama gibi kamu sağlığı tedbirlerini sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, yayılan Delta varyantı ve aşılamanın birkaç bölgede durmasıyla Avrupa’nın yeniden pandeminin merkezi haline geldiğini söyledi.

Hans Kluge, Avrupa’da eşitsiz aşı dağıtımı ve önlemlerin hafiflemesinin pandemide ‘kritik bir noktaya’ gelinmesine neden olduğunu söyledi. Kluge, bölgedeki 53 ülkenin ‘Covid-19’un yeniden şiddetlenmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu’ söyledi.

Kluge, “Yeniden salgının merkeziyiz. Bütün sağlık otoritelerinden bu noktada önlemleri hafifletme ya da kaldırma meselesini dikkatli bir şekilde yeniden değerlendirmelerini istiyorum” dedi.

Almanya’da perşembe günü, günlük vaka sayısı 33 bin 949’a çıktı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, bugün eyalet sağlık bakanlarıyla kış önlemelerini konuşacak.

Avrupa Birliği’nin en düşük aşılama oranlarına sahip Bulgaristan ve Romanya’da, salgının başından bu yana en çok Covid ölümü kaydedildi.

Vakaların hızla arttığı Hollanda’da hükûmet, sosyal kısıtlamaları yeniden yürürlüğe sokacak.Bu Haber 06.11.2021 - 11:18:16 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.