Bulgaristan ve Romanya Schengen Bölgesine girmeye hazırlanıyor

Bulgaristan ve Romanya Schengen Bölgesine girmeye hazırlanıyor

Balkan ülkeleri Bulgaristan ve Romanya 31 Mart'ta Schengen Bölgesine katılma sürecini başlatacak.


Romanya ve Bulgaristan 31 Mart'ta hava ve deniz sınırlarındaki kontrollerin kaldırılmasıyla Schengen Bölgesine katılma sürecini başlatacak.

İki ülkenin Schengen Bölgesine tam anlamıyla katılmasını sağlayacak olan kara sınırlarındaki kontrollerin kaldırılmasına ilişkin görüşmeler ise halen devam ediyor.

Her iki ülke de 2007 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olmalarına rağmen, diğer birçok Avrupa vatandaşının aksine, diğer AB ülkelerine girişte pasaport göstermek zorundalar.

Euronews’te yer alan habere göre, 2024 yılında iki ülke için sınır kontrolleri basitleştirilecek ve muhtemelen diğer pek çok husus da değişecek.

Bulgaristan ve Romanya'nın, Schengen Bölgesi'ne yeni giren ve girişinden bu yana fiyatları yükselttiği için eleştirilen Hırvatistan'ın izinden gidip gitmeyeceği konusunda pek çok spekülasyon var.

Fiyatlar artacak mı?

Seyahat uzmanı ve The Family Cruise Companion blogunun kurucusu Elaine Warren, Schengen Bölgesi'ne geçişin, potansiyel turistleri kaçırabilecek fiyat artışlarına yol açmayacağı konusunda umutlu. Warren "Artan rekabet, turistik yerlerde fiyatların çok keskin bir şekilde yükselme eğilimini dengeleyebilir. Seyahat edenlerin sınır ötesi fiyatları kolaylıkla karşılaştırabilmeleri sayesinde oteller ve diğer işletmeler fiyatlar konusunda rekabetçi kalmak isteyeceklerdir. Yine de tam olarak neler olabileceğini söylemek için henüz çok erken gibi görünüyor. Bazı maliyetlerin Schengen ülkeleri arasında kademeli olarak daha uyumlu hale gelmesi de mümkün. Ancak genel olarak, etkilerin karışımı - daha fazla ziyaretçi ama aynı zamanda daha şiddetli rekabet - fiyat etkilerinin net olmayacağını gösteriyor. Popüler noktalar mütevazı artışlar görebilirken, kırsal alanlar ve tüketici fiyatları aşağı yönlü baskılarla karşı karşıya kalabilir." ifadelerini kullandı.

Küresel bir fintech şirketi olan Conotoxia'nın Stratejik Müşteriler Departmanı Başkanı Robert Blaszczyk, olası değişikliklerin net olmadığını ancak hem ülkeler hem de ziyaretçiler için umut olduğunu söyledi. Blaszczyk: "Schengen bölgesine katılmanın bu ülkelerdeki fiyatlar üzerinde, özellikle de başlangıçta, oldukça nötr bir etkisi var. Karayolu taşımacılığının zaman ve maliyetinin azalmasının marjinal olumlu etkisi başlangıçta hissedilmeyecektir," diyen Blaszczyk "Uzun vadede, ziyaretçi sayısındaki artıştan kaynaklanan daha güçlü bir taleple dengelenme eğilimindedir. Ancak turizm üzerinde tartışmasız etkisi olacaktır’ dedi.Bu Haber 25.03.2024 - 09:48:42 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.