Bir hava yolu daha eklendi: Kaç hava yolunun AB’ye uçması yasak?

Bir hava yolu daha eklendi: Kaç hava yolunun AB’ye uçması yasak?
Fly Baghdad'ın da eklenmesiyle AB ülkelerine uçması yasaklanan hava yolu sayısı 129'a yükseldi.

Turizm Güncel - Dış Haberler

Avrupa Komisyonu'na bağlı Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) 'güvenlik standartlarını' karşılamadığı gerekçesiyle Iraklı hava yolu şirketi Fly Baghdad'ın AB ülkelerine uçmasını yasakladı. Böylece birlik üyesi ülkelere uçması yasaklanan ve 'AB Hava Güvenliği Listesi' olarak adlandırılan listeye eklenen hava yolu sayısı da 129'a ulaşmış oldu. 

Avrupa Birliği hava sahasına girmesi yasak olan 129 hava yolu şirketinden 101'i 15 ülkede bulunuyor. 

Ermenistan, Belarus, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Djibouti, Ekvador Ginesi, Eritre, Kırgızistan, Liberya, Libya, Nepal, Rusya, Sierra Leone ve Sudan’daki tüm hava yolu şirketleri Avrupa hava sahasına giremezken, bazı ülkelerde ise kimi hava yolları yaptırım kapsamında veya bazı hava yollarına istisna tanınmış durumda. 

Air Zimbabwe (Zimbabve), Avior Airlines (Venezuela), Blue Wing Airlines (Surinam), Iran Aseman Airlines (İran), Fly Bağdat (Irak) ve Irak Havayolları (Irak), Iran Air (Iran) ve Air Koryo (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ise öne çıkan kimi yasaklı hava yolu şirketleri.Bu Haber 06.12.2023 - 09:08:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.