Avusturya aşısızlara kısıtlama getirdi, uymayan para cezası ödeyecek

Avusturya aşısızlara kısıtlama getirdi, uymayan para cezası ödeyecek
Avusturya aşı olmayanlara yönelik kısıtlamaları devreye aldı. İki milyon kişiyi etkileyen karar, dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

Avusturya, aşı olmamış veya son 6 ayda hastalık geçirmemiş kişilere dönük sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Uygulamanın amacı bir yandan ülkedeki sağlık sisteminin çökmesinin önüne geçerken, diğer yandan insanları aşı olmaya sevk etmek. 12 yaş altının muaf olduğu karar, ülke genelinde 2 milyon kişiyi etkileyecek.

Aşı olmayanlara sokağa çıkma kısıtlaması

Uygulama kapsamında aşı olmamış veya bağışıklık kazanmamış kişilerin günlük zaruri ihtiyaçlarını giderme, iş, eğitim, sağlık gibi nedenler dışında dışarı çıkmasına izin verilmeyecek. Yasağa uymayan kişiler bin 450 euro, işletmeler ise 3 bin 600 euro para cezasına çarptırılacak.

25 kişinin üzerindeki toplantılara aşı ve PCR testi şartı

Avusturya’da federal düzeyde alınan kararların yanında, eyaletlerin aldığı kararlarla da var. Örneğin başkent Viyana’da salgınla mücadele için daha sert önlemlerin alınacağı belirtiliyor. Buna göre, 25 kişinin üzerindeki toplantılara katılmak için bağışıklık kazanmış veya aşı olmuş olma şartının yanında, PCR testinin de isteneceği kaydedildi.Bu Haber 16.11.2021 - 10:22:59 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.