Antalya'daki her şey dahil oteller içkiye sınırlama mı getirecek?

Antalya'daki her şey dahil oteller içkiye sınırlama mı getirecek?

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye'de alkol fiyatlarına gelen son zamladan sonra Antalya'daki her şey dahil otellerin içkiye sınırlama getirebileceğini açıkladı.


Türkiye'de alkol fiyatlarına gelen zamlar Rus turizmcilerin de gündeminde. Sputnik'te yer lalan habere göre, Türkiye’de alkollü ürünlere konulan yüzde 13.48’lik son vergi üzerine, Rus turistlerin tercih ettiği her şey dahil otellerde alkollü içkilerin sınırlandırılması bekleniyor.

OTELLERİN EN BÜYÜK MASRAF KALEMİNDEN BİRİ

Artan alkol fiyatlarıyla birlikte otellerin en büyük masraf kapılarından birinini alkollü içkilerin teşkil edeceği belirtilen haberde, ‘’Dolayısıyla otellerin de hizmet bedellerini yükseltmek zorunda kalması bekleniyor. Nitekim bütün bunlar, turizm sektöründe enflasyonu tahrik edecek fiyat artışları.’’ ifadelerine yer verildi.

FİYAT ARTIŞLARI OTELLERİN GENEL GİDERLERİNE HENÜZ YANSITILMADI

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) başkan yardımcısı Mehmet Dahaoğlu'nun basına yaptığı açıklamaya göre, otel işletmecileri tur operatörleriyle bir yıllık sözleşmeler düzenliyor, ama bu fiyat artışları 2019 sezonunda otellerin genel giderlerine henüz yansıtılmadı.

'ALKOLDE FİYAT ARTIŞI, KAÇAK İÇKİYE PİYASISINI HARAKETLENDİREBİLİR'

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın rakamlarına göre, alkollü ürünlerdeki fiyat artışları çok büyük olasılıkla yerel pazara çok miktarda sahte içki sürülmesine neden olacak.

Alanya Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili şubesinin verilerine göre, ilçede 2018'de 11 bin şişe sahte alkollü içki ele geçirildi; 4.4 bin litre içki de henüz imalat sırasında yakalandı.

Rusya'da faaliyet gösteren tur operatörleri, sahte ve yasadışı alkollü içki imalatına yönelik cezaların ağırlığını dikkate alarak, Türkiye'deki otellerde kalitesiz alkollü içeceklerle karşılaşma riskinin düşük olduğunu iddia ediyor.

Ancak bu son zamların, her şey dahil sistemiyle çalışan otellerde hissedilmesi kaçınılmaz. Bunun sonucu olarak alkollü içki menüsünün daha ziyade yerel ve ucuz içkilerle doldurulması bekleniyor. İthal içkilerin de büyük ölçüde azaltılacağı tahmin ediliyor.Bu Haber 23.01.2019 - 09:23:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.