Antalya bisiklet destinasyonu olmaya aday

Antalya bisiklet destinasyonu olmaya aday

Antalya, Tour of Antalya başta olmak üzere profesyonel ve amatör farklı bisiklet yarışları ile dünya bisikletinin önemli destinasyonlarından biri olmaya aday oldu


Deniz, kum ve güneşi ile dünyanın önemli turizm kentleri içine girmeyi başaran Antalya, turizmi çeşitlendirmek ve sürdürülebilir turizm için adımlar atıyor.

Özellikle spor turizminde golf ve futbol ile adından söz ettiren Antalya, düzenlediği profesyonel ve amatör bisiklet yarışları ile bisiklet dünyasının dikkatini çekmeyi başardı. Antalya, şimdi bisiklet takımlarına kamp imkânı sunarak birçok ülkeden gelen bisiklet takımları ve sporcuları ağırlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Tour of Antalya, AKRA Gran Fondo Antalya ve Cycyling Races in Türkiye gibi yarışlar ile Antalya bisiklet dünyasının dikkatini çekiyor.

Yaklaşık 3 bin bisikletçi kamp yaptı

Bisiklet Turizmi Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre 2023 yılında yaklaşık 3 bin bisiklet sporcusu Antalya’da kamp yaptı. 2023 yılında Antalya’daki otellerde 84 bin geceleme yapan sporcular 17 milyon euronun üzerinde harcama yaptı.

 “Bisiklet turizmi gelişiyor”

Daha önce Spor Turizmi Derneği başkanlığı yapan sonrasında da Bisiklet Turizmi Derneği’ni kuran mevcut başkan Recep Şamil Yaşacan, “Ülkemizin en büyük gelir kaynağı olan turizmde bisiklet turizminin gelişimi oldukça önem taşımaktadır. Yapılan organizasyonlar ve tanıtımlar dünya ortalamasının üzerinde harcama yapan bu grubun ülkemize olan ilgisini her geçen yıl artırıyor. İlerleyen yıllarda Antalya’da bisiklet turizmi ile ilgili çok farklı rakamlar konuşacağımıza eminiz” dedi.

Yaşacan, Antalya’da bisiklet turizmi ile ilgili rakamların rakip ülke ve şehirlere göre az olduğunu ancak bu takımların Türkiye ve Antalya bisiklet turizminin tanıtıma katkısının ise çok büyük olduğunu söyledi. Yaşacan: “Bisiklet turizminde yolun başında değiliz ama kat etmemiz gereken çok yol var. Antalya’da yapılan bisiklet organizasyonları bisiklet dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Çünkü sorunsuz organizasyon yapısı ve Antalya’nın sunduğu imkanların yanı sıra buraya gelen sporcu ve takımların milyonlarca takipçisi var. Yapılan bir paylaşım tanıtım anlamında çok etkili olabiliyor” şeklinde konuştu.

“Antalya başarabilir”

Antalya’da bisiklet turizminin ilerleyen yıllarda daha çok büyüyeceğini söyleyen Recep Şamil Yaşacan, “Antalya’da iklim ve konaklama imkanlarının yanında çok güzel rotalar mevcut. Hem yarış hem de kamp yapmak isteyen takım ve sporcuların her geçen sene artın ilgisini görüyoruz. Önümüzde İspanya’nın Mallorca adası gibi bir örnek var. Mallorca, bisiklet turizminden her sene yüz milyonlarca Euro gelir elde ediyor. Antalya da bunu başarabilir” diye konuştu.

 “Tour of Antalya”nın Antalya’nın tanıtımına ve bisiklet turizmine katkısı büyük

Argeus Travel & Events ile Yedi İletişim tarafından 2018 yılından bu yana düzenlenen Tour of Antalya powered by AKRA, beşinci yılında yeniden yapılanarak Antalya’nın tanıtımına ve bisiklet turizmine odaklandı.

Tour of Antalya, 2024 yılından itibaren  “Beyond Antalya / Antalya’nın Ötesi” stratejisi ile Antalya’nın bir kültür kenti olarak görünen yüzünün arkasını göstermeyi hedefleniyor.

“Tour of Antalya çok büyük bir marka oldu”

Tour of Antalya Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, Tour of Antalya'nın Türkiye'nin önemli bir değeri haline geldiğini söyledi. “Kamu ve özel sektörün el birliğiyle büyüttüğü organizasyonun dünyadaki tanınırlığının arttığına da değinen Güney, "Tour of Antalya çok büyük bir marka oldu. En büyük özelliği yerel güçlerin düzenlemesi. Bu organizasyonun devlete hiçbir maliyeti yok. Tabii polis, jandarma, belediyelerle yapılan iş birliği çok önemli. Antalya Valiliği bu organizasyona çok sıcak bakıyor. Her gelen valimiz de aynı şekilde yaklaşıyor. Bu da önümüzü açıyor. Antalyalılar, iş insanları, gençler, yerel yönetimler, organizatörler ve kamu kurumları el birliğiyle çok güzel bir değer oluşturdu. Bu ülkemizin bir değeri. Biz, Avrupa'ya çok güzel organizasyon yapabildiğimizi gösteriyoruz Türkiye'nin bisiklet ve spor turizmi ile ilgili yaptığı yatırımların karşılığını kısa sürede almaya başlıyor. TGA'nın çalışmaları, artan bisiklet yarışları ve bunların televizyonlarda yayımlanmasının sonucunda Türkiye'ye bisiklet binmek için gelen kişi sayısı 10 kat arttı.” dedi.

“Başvuru patlaması yaşanıyor”

Tour of Antalya Proje Direktörü A.Haluk Özsevim de bisiklet takımları ve sporcuların artan ilgisini doğruluyor. Tour of Antalya’nın ilk yıllarında takım ve sporcuları Antalya’ya gelmeleri için yoğun çaba harcıyorduk. Bu sene 5. kez gerçekleştireceğimiz yarışımız için ise 60 ülkeden 80 takım başvurdu. 2’si World Tour takımı, kalanlarda Pro ve Kıta takımları olmak üzere 16 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu yarışacak. 7 yıl önce bu yarışı ilk kez düzenlediğimiz zaman bisiklet turizmi ile ilgili konuşamazdık. Şimdi ise Antalya’ya 30 gün kamp yapmaya gelen takımları konuşuyoruz” dedi.

“Turizmciler inanıyor”

Tour of Antalya ile amaçlarının hem Antalya’yı hem Türkiye’yi bisiklet destinasyonu haline getirmek olduğunu söyleyen Haluk Özsevim, “Tour of Antalya’nın en önemli destekçileri Akra Hotels, Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Havalimanı ve Diana Travel gibi markalardır. Çünkü turizmcilerimiz bisiklet turizmine inanıyor. Kamu - özel sektör işbirliği de çok önemli. Antalya’da bunu başarıyoruz. Günümüzde ise Manavgat ve Alanya bölgesi bütün dünya takımlarının kamp için tercih ettiği bir nokta oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı’na (TGA) teşekkür etmek lazım. TGA, bisiklet rotalarının belirlenmesinde, Turizm Bakanlığı bisiklet dostu otel projesiyle bu işin gelişmesinde çok katkı sağladı. Amacımız sadece profesyonel takımların değil, bireysel sporcuların da gelip ülkemizde kamp yapmalarını sağlamak” diye konuştu.

Antalya’da bisiklet dostu otel sayısı artıyor

Sürdürülebilir turizm kapsamında, bisiklet turizminin teşvik edilmesi için, bisiklet dostu konaklama tesisi belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek üzere Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi veriliyor. Antalya’da 2023 yılı itibarı ile “Bisiklet Dostu Otel” sayısı 25’e ulaştı. 

Konaklama tesisleri; bisikletler için güvenli bir park yeri imkânı sağlama, bisiklet yıkama ve tamir alanı bulundurma, bölgedeki rotalar hakkında bilgi sahibi personel istihdam etme, bisikletçilere özel beslenme menüleri sunma, bisikletçiler için 24 saat açık çamaşır yıkama alanı ve temel bakım/tamirat aletlerine sahip olma gibi şartları yerine getirmesi durumunda söz konusu belgeyi almaya hak kazanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı’na (TGA) tarafından hazırlanan cycling.goturkiye.com web sitesinde yayınlan Antalya Bisiklet Rotaları ise şu şekilde:  

Yol Bisikleti

-Kemer - Beldibi - Kemer

-Likya Sahil Şeridi - Çıralı

-Kemer - Tahtalı Dağı Zirvesi

-Çıralı - Beycik - Kemer

-Kemer - Ovacık – Kemer

Gravel Bisiklet

-Yaylakuzdere - Gedelme

-Kemer - Tahtalı Dağı Zirvesi

-Likya Yolu - Çıralı Sahili

-Sedir Rotası

-Maden Plajı - Likya Rotası

Dağ Bisikleti

-Ovacık - Yaylakuzdere - Gedelme

-Kemer - Gedelme - Kemer

-Sedir Rotası

-Maden Plajı - Likya Yolu

-Beycik - Altınkaya - Beycik

-Çalıştepe - Kemer

-Tahtalı Dağı - Kemer

-Kemer - Çukuryayla - Beycik

Elektrikli Bisiklet

-Maden Plajı - Likya Rotası

-Likya Yolu - Çıralı Sahili

-Kemer - Tahtalı Dağı Zirvesi

-Ovacık - Yaylakuzdere - Gedelme

-Sedir Rotası

 Bu Haber 25.01.2024 - 14:32:33 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.