Almanya İspanya’nın tamamını risk bölgesi ilan etti

Almanya İspanya’nın tamamını risk bölgesi ilan etti
Almanya’nın sağlık otoritesi Robert Koch, adalar dahil, İspanya’nın tamamını risk bölgesi ilan etti.


Almanya'nın en çok turist gönderdiği ülke olan İspanya'nın da vakaların hızla artması nedeniyle yeniden risk bölgesi listesine dahil edildiği bildirildi. Almanya, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'yi 'yüksek riskli ülke' kategorisinden 'riskli ülke' kategorisine almış ve seyahatleirn önünü açmıştı.

Uygulamada kayda değer bir değişiklik yok

DW Türkçe’de yer alan habere göre Kanarya ve Mayorka Adaları da dahil olmak üzere tüm İspanya için geçerli olan risk bölgesi sınıflandırması, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın vatandaşlarına bu ülkeye gitmemeyi tavsiye etmesi anlamına geliyor. Ancak bu karar, İspanya'ya seyahat edenler, ya da bu ülkeden Almanya'ya dönenler açısından uygulamada kayda değer bir değişiklik yaratmıyor.

Uçak yolculuğu ile İspanya'dan Almanya'ya dönenler, bugüne dek olduğu gibi yanlarında ya güncel bir negatif test sonucu ya da tam aşılanmış olduğuna veya iyileştiğine dair belge bulunduracak. Bu belgelerden birini bulunduranlar karantina uygulamasından da muaf tutuluyor.

"Risk bölgesi" ne demek?

Yedi günlük ölçümlerde, 100 bin kişide 50'yi aşan yeni enfeksiyon sayısının (insidans) olduğu bölge ya da ülkeler Almanya tarafından "risk bölgesi" listesine alınıyor. İspanya'nın en turistik bölgelerinden, Mayorka, İbiza ve Formentera'yı da kapsayan Balear Adaları'nda yeni enfeksiyon sayısı son olarak 141'e yükselmişti. İspanya'nın tamamında ise bu rakam 179'a çıkmış durumda.

İnsidansın 200'ü aşması halinde söz konusu bölge ya da ülkenin durumu "risk bölgesi"nden "yüksek insidans bölgesi"ne çevriliyor. Bu durumda da o bölgeden Almanya'ya gelen ve aşısını tam olmamış ya da hastalığı iyileşerek atlatmamış herkesin karantinaya girmesi zorunlu hale getiriliyor.Bu Haber 10.07.2021 - 09:44:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.