Alman TV kanalı: Tatilciler yurt dışından korona getiriyor

Alman TV kanalı: Tatilciler yurt dışından korona getiriyor
Almanya'nın önde gelen televizyon kanallarından RTL, ülkeye dönen tatilcilerin koronavirüs taşıdığını ileri sürdü.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Alman televizyon kanalı RTL, yurt dışına giden tailcilerin ülkeye korona taşıdığını iddia eden bir habere imza attı. Ülkeye dönüş yapan tatilciler arasında koronavirüs taşıyanların sayısının arttığına dikkat çeken RTL, ''Tatilciler valizlerinde tatsız bir tatil hatırası ile dönüyor.'' youmunda bulundu.

Bazı ülkelerde risk yüksek

Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verilerini paylaşan RTL televizyonu, ''Tatilcilerin koronavirüse yakalanma riski bazı ülkelerde oldukça yüksek. Üstelik bu ülkelerden ikisi (biri Tütkiye olarak gösteriliyor) risk bölgesi kategorisinde değil.'' ifadelerine yer verildi.

Koronayı yurt dışından Almanya’ya getiriyorlar

Geçtiğimiz 4 haftada Almanya'da 17 bin kişinin korona testinin pozitif çıktığını hatırlatan RTL, ''Bu insanlar hiçbir şekilde otobüste, trende veya restoranda salgına yakalanmadı. Her 3 kişiden biri koronayı yurt dışından alarak Almanya'ya getirdi. Bu veriler Robert Koch Enstitüsü'nün raporlarıyla ortaya konuyor ve haftalardır artıyor.'' dedi.

Yüzde 31’e çıktı

Salgının başlangıcında Almanların yaklaşık yarısı yurt dışında enfekte olduğunu belirten RTL, ''RKI'nin yönetim raporuna göre, haziran ayında seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla birlikte bu oran yeniden yüzde 31'e fırladı. RKI, sadece ağustos ayının ilk haftasında Almanya dışında enfekte olmuş 1.771 kişi tespit etti.'' ifadelerini kullandı.

İlk sırada Kosova, ikinci sırada Türkiye var

''Tatildeyken korona kapmanız bir şans meselesi değildir'' diyen RTL, ''Virüse kapılma olasılığının hayli yüksek olduğu ülkeler var: Balkan ülkeleri ve Türkiye. En çok vaka 1.096 kişiyle Kosova'dan gelirken, onu 501 kişiyle Türkiye takip ediyor. Hırvatistan'dan 260, Bulgaristan'dan dönen 166, Bosna'dan dönen 156 ve Romanya'dan dönen 113 kişide koronavirüs tespit edildi.'' bilgilerini paylaştı.

Haberde verilen bilgilere göre, Polonya'dan dönen 112 ve İspanya'dan dönen 107 kişide de koronavirüs tespit edildi.Bu Haber 13.08.2020 - 15:45:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Kaan Kılıç - 15.08.2020 - 01:43

    İspanyadan fransadan italyadan gelenlerdir o yanlışın var türkiye zaten kısıtlıydı alman turist yok ki türkiyede .. rtl de ahaberin alman versiyonu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.