Akdeniz destinasyonları umudunu Alman turiste bağladı

Akdeniz destinasyonları umudunu Alman turiste bağladı
Akdeniz çanağının önde gelen turizm ülkeleri, 2021 sezonunda Alman turistleri ağırlamayı umut ediyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Akdeniz çanağının önde gelen turizm ülkeleri, birçok ülkede enfeksiyon seviyelerinin yükselmesine rağmen, bu yaz Alman turistleri ağırlamayı umut ediyor.

Alman iş ve turizm dergisi fvw'de yayınlanan habere göre söz konusu ülkeler, güvenli bir tatil için aşılamaya, PCR testlerine, üst düzey hijyen ve güvenlik önlemlerine ve karantinalara güveniyor. AB seyahat sertifikası ise politik olarak hala belirsizliğini koruyor.

İspanya'nın hedefi normal sezonun yüzde 50'sine ulaşmak

İspanyol turizm örgütü Turespaña'nın Berlin direktörü Arturo Ortiz, Paskalya'dan itibaren turizmde Balear Adaları'ndan başlayıp diğer destinasyonlara yayılacak bir gelişme beklediklerini ifade etti. Mayıs ve haziran aylarından itibaren Almanya pazarında kısmi bir toparlanma beklediklerini kaydeden Ortiz, ''Almanya'dan gelen turist sayısının ilk aşamada normal sezonun yüzde 35'ine, ilerleyen dönemlerde yüzde 50'sine ulaşmasını ve sezon sonuna doğru daha da yükselmesini tahmin ediyoruz.'' dedi.

Norman yıllarda 11 milyon Alman turistin ziyaret ettiği İspanya, geçtiğimiz yıl sadece 2,5 milyon Almanı misafir edebildi. Arturo Ortiz, yüksek sezonda normal dönemlerdeki Alman turist sayısının yarısına kolayca ulaşacaklarını söyledi.

Portekiz turizmi mayısta başlatmayı planlıyor

Portekiz otoriteleri ise turizmi mayıs sonunda ya da haziran başında başlatmayı planlıyor. Portekiz'in Turizmden Sorumlu Dışişleri Bakanı Rita Marques, ''Sahiller ve golf sahaları hazır. Oteller ise hiç kapanmadı.'' dedi. Geçtiğimiz yıl Almanya pazarında yüzde 60 kayıp yaşadıklarını kaydeden Marques, bu yılki hedeflerinin geçen yılın yüzde 20 üstüne çıkmak olduğunu kaydetti.

Yunanistan turizmi mayıs ortasında açacak

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theocharis ise, sezonu mayıs ortasında açmayı planladıklarını belirtti. Gidişatı yakından takip edeceklerini belirten Yunan bakan, başarılarını tehlikeye atabilecek adımlardan kaçınacaklarını söyledi. Theocharis, ''Kapalı kalınan dönemde pek çok otel yenilemeye gitti. Dolayısıyla ürünlerimiz şu anda eskisinden daha iyi.'' ifadelerini kulandı.

Türkiye 'Güvenli Turizmi' pazarlıyor

Yaz sezonu için ağırlıklı olarak Almanya pazarına bel bağlayan Türkiye'deki yetkililer, ülke turizminin geçen yıl hayata geçirilen 'Güvenli Turizm Sertifikası' ile yola devam etmeye hazır olduğunu söylüyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, ''Önde gelen turizm destinasyonlarından biri olan Türkiye, hızla eski rolüne geri kavuşacaktır.'' dedi.

2019 yılında Almanya'dan 5 milyon ziyaretçi alan Türkiye'yi geçtiğimiz yıl 1,5 milyon Alman ziyaret etti.

Mısır'dan üst düzey önlemler

Mısır ise otelleri, restoranları, müzeleri ve arkeolojik alanları kapsayan kapsamlı bir hijyen ve güvenlik önlemleri üzerinde çalışıyor. Mısır Turizm Pazarlama Örgütü CEO'su Ahmet Yusuf, ''Almanya, Avrupa'daki en önemli kaynak pazarımız ve diğer AB ülkeleri için de rol model.'' dedi. Yusuf, düşen enfeksiyon rakamlarının ardından Almanya'nın Mısır'a dönük seyahat uyarısını kaldırmasını ve turizmin geri dönmesini umduklarını söyledi.Bu Haber 18.03.2021 - 12:26:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.