Abdulkadir Kart Fettah Tamince’nin turizm projesine ortak oldu

Abdulkadir Kart Fettah Tamince’nin turizm projesine ortak oldu
Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince’nin Haliç kıyısına yapacağı büyük turizm projesine iş adamı ve AKP eski Rize Milletvekili Abdulkadir Kart’ın ortak olduğu belirtildi.

İhalesini 2013 yılında Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince’nin kazandığı Haliç kıyısındaki büyük turizm kompleksi projesinde yönetimde değişiklik olduğu öğrenildi.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin’in haberine göre Fettah Tamince’nin yap-işlet-devret modeliyle yapacağı milyar dolarlık Haliçport (Tersane İstanbul) projesinin yönetiminde sürpriz bir değişiklik yaşandı.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgileri göre, 1,4 milyar dolar yatırımla yapılacak olan Tersane İstanbul projesini üstlenen Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul İnşaat Yatırım şirketinin yönetim kurulu değişti. Üç şirketiyle yönetime giren eski AKP Rize Milletvekili Abdulkadir Kart, Fettah Tamince ile birlikte yönetimde eşit söz hakkına sahip oldu.

Eşit söz hakkına sahip olacak

Segaport Turizm Yatırımları şirketin yönetim kurulu başkan vekili olarak seçilirken, tüzel kişi adına Abdulkadir Kart hareket edecek. Kart, şirkete Fettah Tamince ile birlikte müştereken temsile yetkili olarak atandı. Daha önce yönetim kurulu başkanvekili olan Fettah Tamince’nin kardeşi Fatih Tamince’nin ise görevi sona erdi.

Şaban Kayıkçı da ayrıldı

Şirket yönetiminde daha önce yer alan, Ömer Faruk Direk, Şaban Önder Kıraç ve Gökhan Uysalgil’in de yönetim kurulu üyeliği görevi sona erdi. Öte yandan, Bodrum’daki Paramount Otel’ine ilişkin tartışmalar sırasında ismi gündeme gelen Şaban Kayıkçı’nın da ticaret sicil kayıtlarına göre geçtiğimiz ağustos ayında şirket yönetiminden ayrıldığı görüldü.

Yap-işlet-devret

Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul 7 Temmuz 2013 yılında gerçekleştirilen ihaleyi 1.3 milyar dolar bedelle kazanmış ve 25 Eylül 2013'te sözleşme imzalanmıştı. Dört yılda yapımı tamamlanacağı söylenen projede 45 yıl işletme hakkı tanınmıştı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2019 yılında hazırlanan kamu – özel işbirliği uygulamalarına ilişkin gelişmeleri raporunda, yapımı yılan hikayesine dönen projenin 2021 yılı sonunda tamamlanacağı ifade edilmişti.

Projede neler var?

Projede yer alan ana yatırım kalemleri şöyle:

* 2 adet en az 70 yat bağlama kapasiteli yat limanı

* 2 adet 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı otel

* Kongre ve kültür merkezi, sinema, eğlence tesisleri vb.

* Apart/butik oteller

* Ofis binaları, alışveriş, yeme içme üniteleri

* 1000 kişilik cami

* 2400 araçlık kapalı otopark

Katar ile anlaşma imzalanmıştı

26 Kasım 2020'de Ankara'da yapılan Türkiye – Katar Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısı'nda Katar ile Türkiye arasında Haliç Altın Boynuz projesine ilişkin işbirliği anlaşması yapılmıştı. Anlaşma Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul İnşaat Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ile Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud arasında imzalanmıştı.

1122 yataklı otel yatırımı teşvike bağlanmıştı

Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul, İstanbul’un Haliç bölgesi kuzey kıyısında yapacağı otel projesi için Ekim 2020’de yatırım teşvik belgesi almıştı. 1122 yataklı 5 yıldızlı otel için alınan teşvik belgesinde otelin maliyetinin 146 milyon 500 bin lira olacağı belirtilmişti.Bu Haber 30.10.2021 - 10:57:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Mert 30.10.2021 - 01:41

    Şaşırmadık

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.