ABD yaptırım uyguladı, Rusya dolar ve euro ile işlemleri yasakladı 

ABD yaptırım uyguladı, Rusya dolar ve euro ile işlemleri yasakladı 
Moskova Borsası, ABD yaptırımları nedeniyle 13 Haziran'dan itibaren dolar ve euro cinsinden yapılan işlemlerin sonlandırılacağını açıkladı. ATOR Başkanı Artur Muradyan ise, bunun turizmde ulusal para birimlerine geçişi hızlandıracağını söyledi.

Turizm Güncel

RBC Ajansı kararın hemen ardından Rusya'daki bazı bankaların nakit dolar kurunu "sert şekilde" artırdığına dikkat çekti. 
 
TürkRus'un aktardığı habere göre, piyasaların 12 Haziran Rusya Günü nedeniyle resmi tatilde olduğu çarşamba günü, ABD yaptırımları öncesi RBC verilerine göre dolar 89,10 rubleden, euro ise 95,62 rubleden işlem görüyordu. 
 
Haberde, "Bazı bankalar nakit dolar satış fiyatını önemli ölçüde artırdı. Banki.ru hizmetine göre Moskova döviz bürolarındaki maksimum fiyat, Norvik Bank'ta Moskova saatiyle 19:15 itibarıyla dolar başına 200 rubleye ulaşıyor" denildi.
 
Akşam saatlerinde Loko Bank 110 rubleden doları fiyatlarken, büyük bankaların internetteki kuru 90-93 ruble arasında değişiyordu. 

Turizm nasıl etkilenecek?

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan,  ABD'nin Moskova Borsasına uyguladığı yaptırımın turizm sektörünün ulusal para birimine geçişini kolaylaştıracağını belirtti.  

Bunun ulusal para birimlerine geçme sürecinde turizm sektörü için bir fırsat olduğunu kaydeden Muradyan "Bu her ne kadar istediğimiz kadar hızlı gerçekleşmeyecek olsa da, dost ülkelerin ulusal para birimleri ile ödemeye geçiş için bir fırsat. Şu anda turizmde bütün servis sağlayıcılar fiyatlarını dolar ve euro üzerinden belirliyor." değerlendirmesini yaptı.

Birçok tur operatörünün şu anda üçüncü ülkeler üzerinden ulusal para birimleri ile ödeme yaptığını kaydeden ATOR Başkan Yardımcısı "Ancak bu durum paranın dönüştürülmesinde ve dolayısıyla turlarda ek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Öte taraftan, döviz kurlarının belirlenmesinde yaşanan sorunların hızla çözülmesi bekleniyor." diye konuştu.


Bu Haber 13.06.2024 - 10:33:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.