12 oteli bulunan Dorak Holding halka arz oluyor

12 oteli bulunan Dorak Holding halka arz oluyor

Bünyesinde 12 oteli de barındıran Dorak Holding, halka arz olmaya hazırlanıyor. Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, halka arzdan elde edilen gelirle 4’ü Türkiye’de olmak üzere 10 oteli bulunan bir zinciri satın almayı planladıklarını söyledi.


Bünyesinde otelden kuyuma, deriden seramiğe, halıdan tekstile, yeme-içmeden madenciliğe kadar onlarca marka bulunan Dorak Holding, yeni yatırımlarının etkisiyle büyümesini sürdürüyor. 2023 yılını yaklaşık 700 milyon dolar ciro ile kapatan holdingin bu yılki ciro hedefi ise 1 milyar dolar. Grup ayrıca bünyesindeki 65 şirkette, 500’ü yurtdışında olmak üzere 4000 kişiye istihdam da sağlıyor.

2024 yılında 600 bin turisti Türkiye’de ağırlamayı hedefleyen grup gerek bölgede gerekse potansiyel gördüğü Türkiye’nin farklı illerinde yatırımlarını sürdürüyor.

‘Dorak Global’ çatısı altında ise başta Asya / Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere, ABD, Rusya, Latin Amerika, BAE, Avrupa ve Balkanlar dahil 23 ülkede ofisleri bulunan ve yurtdışında 500’ü aşkın kişiye iş imkanı sağlıyor. Yılda 10 milyon geceleme gerçekleştirdiklerini belirten Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, “Kendi otellerimiz dışında 500 otelle çalışıyoruz” dedi.

Nevşehir’e yeni yatırımlar

Nevşehir merkezli bir şirket oldukları için yatırımlarının yoğunluğunun Kapadokya’da olduğunu belirten Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, “Kapadokya’da lüks kaya otel Sacred Mansion’ı açtık. Dünyanın 64 ülkesinde bulunan Dinner in The Sky’ın ilkini Kapadokya’ya getirdik. Dünyaca ünlü Japon şef Hiroki Tekamura imzası ile Takesushi Restoranı Ürgüp’te açıyoruz. Bu sene açtığımız Kapadokya’nın ilk gece kulübü Flue Clubda ünlü isimler sahne alacak. Temmuz 2024’te de Marriot Hotel Kapadokya’yı ziyaretçilerimizle buluşturmaya hazırlanıyoruz.” dedi.

Öte yandan grubun zaman içinde yatırımlarının bölge dışına da çıktığından söz eden Körükçü, ikisi İstanbul’da, biri Kuşadası’nda, diğerleri de Kapadokya’da olmak üzere toplam 12 otelleri bulunduğunu söylüyor ve ekliyor “Kapadokya’daki balon turizmi alanında da yatırımlarımız var. Bölgeye bir tema park da kazandıracağız. İçinde 20 bin metrekarelik taşların arasına oyulmuş bir akvaryum da olacak. Benzerini Kanada’da gördüğümüz bu akvaryumun büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz.İstanbul’da Hilton’un Curio Collection markası altındaki ilk oteli Hagia Sofia Mansions’ın işletmesini de 25 yıllığına biz yürütüyoruz. Ayrıca Pamukkale’de devam eden ve 2025 yılında açmayı planladığımız bir otel yatırımımız bulunuyor. Bodrum’da da 300 odalı bir otel planlamamız var.”

“10 otelli zinciri satın alacağız”

Türkiye’nin ilk ve tek balık zinciri olan Sur Balık markalarından da bahseden Körükçü “Sur Balık’ın yurtdışında Dubai’ye de şubesini açtık. 2025’te New York ve Londra’da da Sur Balık açmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde Japon ve Tayvanlı ortaklarla yurtdışında yatırımlar planlıyoruz. İlk olarak Türkiye’de 4, yurtdışında ise İspanya, İtalya, Almanya, Prag, Hırvatistan ve Avusturya’da otelleri olan 10 otelli bir zinciri satın alacağız. Tüm yeni yatırımlarımızın ciromuzu yüzde 20 oranında artırmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Grubun gündeminde halka arz da yer alıyor. Dorak Holding'in hisselerini halka arz etmeyi planladıklarını söyleyen Körükçü, “Çok geniş bir iş alanına sahibiz. Restoran, balon, oteller ve mağazalarımızı halka açacağız. Bu alanlarda borsaya açılan il şirket olacağız. Çalışmaların sonuna geldik” diyor.

Halka arzdan elde edecekleri kaynağı Avrupa ve Asya’da otel satın almaları yapmak için değerlendireceklerinden bahseden Körükçü, “Hazırlıklarımızı bitirebilirsek mayıs- haziran aylarında hisselerimizi borsada halka açacağız. Misafir potansiyelimiz dünyanın 5 kıtasından ağırlıklı olarak yüzde 90 yabancı uyruklu. Bu da Türkiye’ye döviz sokmak anlamına geliyor. Turizm şirketi oluşumuzun Türkiye ekonomisine katkısı söz konusu. Halka arz ile de yatırımcılarımızı uzun vadede mutlu edecek, temettü endeksinde hatırı sayılı bir oyuncu olmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sağlık turizmine 2 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz”

Dorak Holding, sağlık turizmi yatırımı da yapıyor. Bir yıldır sağlık turizmi alanına yönelik çalışmalar yürüten grup, ‘Dorak Health’ şirketi aracılığıyla Türkiye’nin yıllık 16 milyar dolarlık sağlık turizmi gelirinden pay almayı hedefliyor.

Türkiye’nin sağlık turizmi açısında hem fiyat hem de kalite bakımından önemli bir noktaya geldiğini vurgulayan Ahmet Serdar Körükçü, “Turizm alanında hizmet veren bir şirket olarak, yoğunlaşan sağlık turizmi taleplerini karşılamak amacıyla bu alanda yeni bir yapılanmaya gittik. Faaliyette bulunduğumuz ülkelerden ülkemize saç ekimi, estetik, mide küçültme gibi operasyonlar için turist getireceğiz. Başlangıçta bu alana yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz” diyor.

Sağlık turistinin genelde 10 günlük paket tur aldığına değinen Körükçü, “Biz de ihtiyacı olan tüm hizmetleri ona entegre bir şekilde sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde bu alandaki gelişme ve taleplere bakarak ihtiyaca göre bir yatırım düşünebiliriz. Ancak bu yatırım hastane değil de belki bir klinik olabilir. Onu da İstanbul’da hayata geçirebiliriz.  Öte yandan hastamız için en uzman isim mesela Antalya’daki bir doktor ise, oraya da helikopterle götürme kabiliyetine sahibiz” diye ekliyor.

Dünyanın 5 kıtasında yer alan ofislerine başvuran kişileri istedikleri tedaviler için Türkiye’ye getirme ve onlara 360 derece hizmet verme gücüne sahip olduklarının da altını çizen Körükçü, şunları anlatıyor: “Grup olarak ‘Better for Journey’ mottomuzla sağlık turizmi için başvuran müşterilerimize hem Türkiye’nin turistik güzelliklerini sunuyor hem de kendilerini daha iyi hissedecekleri tedavilerle buluşturuyoruz. İstanbul ağırlıklı olmak üzere 50’yi aşkın anlaşmalı kurum ve doktorumuzla Türkiye’nin sağlıktaki büyük potansiyelini ve başarısını dünya ile buluşturuyoruz. Şu anda global ofislerimizde sağlık turizmi departmanı kuruyoruz.”

“Kapadokya’da turistlerin harcaması İstanbul’un iki katı”

Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar’ın da Kapadokya’ya ilgi gösterdiklerini ancak son beş yılda Latin Amerika, Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Ortadoğulu turistlerin de bölgeyi tercih ettiklerine değinen Körükçü, “Kapadokya’da turistlere çok fazla alternatif aktivite sunuluyor. Bölgede ortalama turist harcaması, İstanbul’un iki katı, yani ortalama 1.500 dolar. Bu yılki 50 milyar dolar turizm gelirinin yaklaşık 10 milyar doları da buradan gelecek. 2025’te ise Kapadokya’nın 10 milyon turiste ulaşma potansiyeli var. Bu nedenle bölgedeki yatırımlarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıla oranla konaklama ve uçak fiyatlarında yüzde 40’lık bir artış olduğunu da söyleyen Körükçü, “Buna rağmen Kapadokya’da bayramda oteller yüzde 100 dolu. İstanbul’da otellerde doluluk yok ama restoranlarda işler yoğun” dedi.Bu Haber 09.04.2024 - 12:42:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.