Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Türk mallarına gayriresmi boykot

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Türk mallarına gayriresmi boykot
Ortadoğuda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından, Kuzey Afrika’da da Türkiye boykotunun yayıldığı bildirildi.


Türkiye’nin Suudi Arabistan ve BAE’nin ardından, Kuzey Afrika ülkeleri Fas, Tunuz ve Cezayir’e ticarette de sorunlar yaşamaya başladığı belirtiliyor.

Fas gümrük vergisini yüzde 90 arttırdı

Sözcü gazetesinin aktardığı habere göre Türk firmaları, son dönemde başta Fas olmak üzere, Kuzey Afrika ülkelerine mal göndermede de sıkıntı yaşıyor. İhracatçılar, özellikle Fas’ta son bir aydır gümrüklerde bekleme süresinin beş katına çıktığını ifade ediyor. Fas’ın Türk mallarına uyguladığı gümrük vergilerini beş yıllık bir süre için %90’a varan oranda artırma kararı kararının tüm sektörleri sıkıntıya sokacağı ifade ediliyor.

Gümrükte işleri yavaşlatıyorlar

DTÖ kuralları gereği Fas’ın resmi şekilde ticareti engellediği ancak gümrükte işleri yavaşlatma ve tam sayıma geçme gibi yollar izlediği kaydedildi. Fas’ta yaygın olan bu bu durumun Cezayir’de de olduğu ve Tunus’ta da görüldüğü belirtiliyor.

2 günde gidecek mal 12 günde gidiyor

Kuzey Afrika’daki durumun özellikle son 1-1.5 aydır biraz daha tırmandığını ifade eden Laleli Sanayici ve İş insanları Derneği (LASİAD) Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, “Fas’ın zaten öteden beri katı bir durumu söz konusu. İçeride üretimi daha fazla destekleyebilmek için özellikle gümrük vergileri noktasında yüksek tarifeler uyguluyor. Ama Fas’ın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır denkleminde yer alması bize karşı tavrını biraz daha zorlaştırdı, eskiye göre daha da sertleşti Firmalarımızdan haftalık ya da 15 günlük bilgilendirme alıyoruz. Geldiğimiz noktada Afrika’nın o bölgesinde bir yavaşlatma, ağırlaştırma eylemi var… Mal girişi var ama zorlaştırarak. İki günde gidecek mal 12 günde gidiyor, beş günde gidecek mal 15 günde gidiyor.” dedi.

‘’Türkiye’yi oyunun dışında tutmak istiyorlar

Kuzey Afrika ülkelerinin son dönemde Türk mallarına tarife dışı engeller çıkardıklarını belirten Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, “Pandemi ile beraber Avrupa'nın tedarik açısından ilgisinin Türkiye, Fas, Tunus, Cezayir gibi yakın ülkelere kaydığını gözlemliyoruz. Avrupalı markalar üretimlerini Çin'den Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine kaydırmak istiyor. Bu ülkeler de bunu görüyor ve Türkiye’yi oyunun olabildiğince dışında tutabilmek adına tarife dışı engeller çıkarıyorlar” dedi ve ekledi:

“Özellikle son birkaç aydır Türk markalara ve üreticilere yönelik tarife dışı engeller çıkardıklarını biliyoruz. Türkiye’yi Akdeniz çanağından ürün tedarik etmek isteyen markaların radarına sokmak istemiyorlar. Fas'ın 1.200 kalem ürüne ek vergi getirmesi de bu yaklaşımın sonucu.”Bu Haber 13.10.2020 - 20:31:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.