Morgan Stanley’den Türkiye analizi

Morgan Stanley’den Türkiye analizi

Morgan Stanley, Türkiye'ye ilişkin analizinde enflasyon ve para politikası patikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk faiz indirimine ilişkin tahminlerini paylaştı.

Bloomberg’te yer alan habere göre notta, yapılan ücret ve fiyat artışları ile kamu harcamalarındaki artışın 2024 yılının ilk çeyreğinde enflasyonu artacağına işaret edildi.

Morgan Stanley, enflasyon görünümüne ilişkin olarak yaptığı tahminde şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyon görünümü hâlâ Merkez Bankası'nın Mayıs ayında yıllık olarak yüzde 70-75 aralığında zirveye ulaşacağını öngören yakın vadeli tahminleriyle büyük ölçüde uyumlu görünse de, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerine yönelik yukarı yönlü riskler 2024'ün ikinci yarısı ve sonrasında daha belirgin görünüyor. Faiz oranlarının 2024'ün 4. çeyreğine kadar sabit kalacağını öngörüyoruz”

Notta, 2024'ün ikinci yarısındaki enflasyondaki düşüş hızına ilişkin riskler göz önüne alındığında, ilk faiz indiriminin 2024 yılının 4. çeyreğinde yapılabileceği öngörüldü. Diğer taraftan Banka, politika faizinin Ocak ayındaki yüzde 45'lik zirve seviyesinden sonra sene sonunda yüzde 40'a ulaşacağını tahmin etti.Bu Haber 25.01.2024 - 16:17:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.