Japonya 7,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı

Japonya 7,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı

Japonya’da üst süte medyana gelen şiddetli depremler nedeniyle birçok bina yıkıldı. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.


Japonya'nın batı kıyıları 7,6 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), sahil kentleri Ishikawa, Niigata ve Toyama için büyük tsunami uyarısında bulundu. Tsunami dalgalarının büyüklüğüne ilişkin uyarı zaman içerisinde düşürülse de binlerce kişi evlerini tahliye etti ve geceyi geçici barınma merkezlerinde geçiriyor.

Yerel saatle 16.06'da 5,7, 16.10'da 7,6, 16.18'de 6,1, 16.39'da 5,2, 16.42'de 5,2, 16.48'de 5, 16.56'da 5,7, 17.07'de 5,2 ve 17.29'da da 5 büyüklüğündeki depremler nedeniyle bazı konutların çöktüğü ve enkaz altında kalanların olduğu biliniyor.

Ülkede son yılların en şiddetli depremi olarak kayıtlara geçen felaketin yaşandığı İshikawa bölgesinde yaşamını yitirenlerin sayısının en az 30'a çıktığı duyuruldu. Farklı noktalarda enkaz altında 14 kişinin kurtarılmayı beklediği saptandı.

Son 24 saat içinde ülkede 150 deprem meydana geldiği açıklanırken birçok binanın ve tapınağın yıkıldığı ve binaların üzerinden dumanların çıktığı görülüyor. 

Birçok bina enkazının altında kalanlar için arama-kurtarma çalışmaları devam ederken Suzu kentinde 7 katlı bir bina bloğunun tamamen devrildiği açıklandı. Turistik Wajima şehrinde ise yaklaşık 100 binanın yerle bir olduğu kaydedildi.

Altyapının büyük hasar gördüğü ve yolların bazı noktalarda kullanılamaz halde olduğu belirtilirken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida da, "Yollarda oluşan hasar nedeniyle kurtarma çalışmaları çok büyük zorlukla yapılıyor" dedi.

Depremden sonra tsunami uyarısı yapılırken birçok bölgede deniz suları hızla yükselerek korku yarattı. Bazı bölgelerde dalgaların 1.2 metre yükseldiği açıklanırken büyük depremden sonra oluşan artçı sarsıntıların da şiddetinin 3.1 ile 6 şiddeti arasında olduğu belirtildi.

Japonya Meteoroloji Ajansına (JMA) göre, dün batıdaki İşikawa'nın Noto Yarımadası ve açıklarında büyüklükleri 5 ila 7 arasında değişen çok sayıda deprem meydana geldi.

Açıklamada ayrıca bölge genelinde gece boyunca 4 ile 5 arası büyüklükte çok sayıda depremin daha meydana geldiği rapor edildi.

JMA, tsunamiye ilişkin açıklamasında ise İşikawa kıyıları dahil bölge genelinde tsunami uyarılarının kaldırıldığını duyurdu.

Depremler sonrası kara yollarında çökme yaşandığı, Noto Yarımadası'ndaki Wajima kentinde çıkan yangında yakın çevredeki 200'e yakın yapının hasar gördüğü bildirildi.

Eyalet Valiliğinin talebi doğrultusunda arama kurtarma faaliyetleri için Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'ne bağlı 1000 personel bölgeye sevk edildi.

Başbakan Kişida Fumio, yaptığı açıklamada, bölgeye ulaşıma ilişkin, Noto Yarımadası'nın kuzey bölgelerine girişin son derece zor olduğunu bildirdi.

Kişida, merkezi hükümetin, bölgeye yardım malzemelerinin ulaştırılmasında gemilerin kullanılmasına yönelik hazırlık yaptığını aktardı.

---- GÜNCELLEME---- 2 Ocak 2024 saat 15.53

İshikawa bölgesinde yaşamını yitirenlerin sayısının 48'e yükseldiği duyurulduBu Haber 02.01.2024 - 09:18:33 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.