Lara Barut Collection’dan Caretta Caretta’nın denizle buluşmasına destek

Lara Barut Collection’dan Caretta Caretta’nın denizle buluşmasına destek

Lara Barut Collection 30 yaşındaki Caretta Caretta’nın yeniden denizle buluşmasına destek oldu


Çevre ile ilgili sürdürdüğü projeleri nedeniyle farklı kurum ve kuruluşlardan birçok çevre ödülü alan Lara Barut Collection, DEKAMER’de tedavisi tamamlanan 30 yaşındaki dişi Caretta Caretta’nın uydu takip cihazı ile izlenmesi projesine destek oldu.

DEKAMER'de görevli veterinerler tarafından 20 Temmuz’da Lara Barut Collection’ın sahiline getirilen "Lara" isimli Caretta Caretta, kıyıya 5 metre uzaklığa bırakıldı. Uydu takip cihazı takılı Caretta Caretta, denize ulaştı. Bu etkinlik için otelin sahilinde toplanan otel misafirleri Caretta Caretta’nın denizle buluştuğu anda büyük sevinç yaşadı. DEKAMER Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, gazetecilere yaptığı açıklamada, Caretta Caretta’nın 1,5 yıl önce kıyıda halsiz bir şekilde bulunduğunu söyledi.

Önce plastiğin vücuttan atılması için ilaç tedavisi yapıldığını aktaran Kaska, "Caretta Caretta, tedavinin yanı sıra düzenli beslenme ile dalmaya başladı. Ardından takip için Lara Barut Collection otelin sponsorluğunda uydu cihazı taktık. Rehabilitasyonu tamamlanan Lara'nın 1 yıl süreyle doğal ortama ne kadar uyum sağladığını, kışın nerelere göç ettiği gibi bilgilerini elde edeceğiz." dedi.

Kaska, 30 yaşındaki bir deniz kaplumbağasının tedavi edilerek kurtarılmasının popülasyonları açısından çok önemli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini sürdürdü: "Çünkü bin yavrudan 1 tanesi 30 yaşına erişebiliyor. Yani bu kaplumbağayı kurtarmakla adeta bin yavruyu 30 yıl bakmakla eş değer bir popülasyona katkı sağlamış oluyoruz. Kaplumbağanın tedavisi tamamlanarak doğal ortama gönderilmesinde emeği olan kurumlara teşekkür ediyorum. Plastikler, poşetler denize atılıyor. Deniz kaplumbağaları da onları deniz anası sanarak yiyor. Bu durum da onlarda ölümcül sonuçlara yol açıyor. Lara buraya getirilmemiş olsaydı bağırsaklarındaki plastik kurşun görevi görüp onun ölümüne neden olacaktı." dedi. Etkinliğe Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan da katıldı.

Lara Barut Collection Genel Müdürü Cem Karacan ise ‘‘Hayata tutunma hikayesinden çok etkilendiğimiz kaplumbağaya Lara ismini verdik. Caretta Caretta’lar için su ve kum hayati önem taşıyor, 30 yaşlarında bir dişi olması nedeniyle, ona su perisi ve kum anlamlarını taşıyan Lara adını yakıştırdık. Uzun yıllardır sahilimizde kum zambaklarını ve Caretta Caretta yuvalarını koruyoruz. Binlerce kaplumbağa yumurtasından yalnızca birkaçı hayata tutunabiliyor. Bilinçli olmak ve destek sunmak bu canlıların neslinin korunması için çok önemli. Lara’nın yolculuğu web sitemizden izlenebilecek. Yalnızca yüzeye çıktığında sinyal alınabildiği için hareketlerini ve yolculuğunu heyecanla bekleyip takip edeceğiz. Denizlerin plastiklerle değil, sağlıklı deniz canlıları ile dolu olmasını dileriz’’ dedi.Bu Haber 21.07.2022 - 14:33:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.