savasdas@turizmguncel.com

Yunanistan'da kaç otel açıldı, doluluk ne düzeyde?

Yunanistan'da kaç otel açıldı, doluluk ne düzeyde?

Karantinanın sona erdirilmesinden bu zamana kadarki sürede Yunanistan otellerinin nasıl bir performans gösterdiği belli oldu.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Yunanistan Turizm Araştırmaları Enstitüsü (ITEP), ülkede koronavirüs karantinasının kalkmasından sonra otellerin nasıl bir performans gösterdiğini ele aldı. Hazırlanan raporda, ülkedeki otellerin doluluk oranı, ortalama fiyatı ve açık otel sayısı açıklandı.

Otellerin yüzde 60’ı açıldı

Karantinanın bitmesinden bu zamana kadar geçen sürede ülke genelindeki otellerin yüzde 60'ının açıldığı belirtilen raporda, 2019 yılında faaliyette olan 9 bin 971 otelden yüzde 67'sinin (6 bin 700) sağlık ve hijyen sertifikası aldığı kaydedildi.

Karantina sonrası yıl genelinde açık olan otellerin yüzde 59'unun (2 bin 328) ve sezonda açık olan otellerin yüzde 61'inin (3 bin 699) kapılarını açtığı belirtilen raporda, belirsizlik ve kısıtlamalar nedeniyle talebin oldukça düşük kaldığı kaydedildi.

Fiyatlar 86 euroya kadar çıktı

Yunanistan'da temmuz, ağustos ve eylül aylarındaki ortalama doluluk oranının yüzde 23,1 olduğu kaydedilen ITEP raporunda, aynı dönemde oda fiyatının ise 86 euroya kadar çıktığı ifade edildi.

Haziran sonunda ülke genelindeki otellerin yüzde 84'ünün yeniden açılmasının planlandığı ancak belirsizlik ve düşük talep nedeniyle önemli bir kesimin tesisini açmaya korktuğuna dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, karantina sonrası açılan otellerden 717'sinin halihazırda yeniden kapalı olduğu ve 2020'nin sonuna kadar da kapalı kalacağı bilgisi verildi.

Belirleyici faktör yüksek risk

Yunanistan Otelciler Odası Başkanı Alexandros Vassilikos, ''Bu durum, konaklama sektörünün önümüzdeki aylarda nasıl bir zorlukla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Otelcilerin tesislerini açıp açmama konusundaki en belirleyici faktör yüksek risk. Balkanlar veya İngiltere hiç fark etmez, bir pazara sınırlar kapandığında oteller de paralel olarak faaliyetlerine son vermek zorunda kalıyor. Bazı otellerin bazı pazarlara bağımlı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.'' dedi.


Bu Makale 13.10.2020 - 14:44:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.