savasdas@turizmguncel.com

Yunanistan hem 'aşı pasaportu' istiyor hem 'aşıya bakmayacağız' diyor

Yunanistan hem 'aşı pasaportu' istiyor hem 'aşıya bakmayacağız' diyor
AB Komisyonu'na başvuru yaparak AB genelinde ortak 'aşı sertifikası' uygulamasına geçilmesini isteyen Yunanistan, ülkeye giriş yapmak için ise aşı sertifikasına ihtiyaç olmadığını açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, AB Komisyonu'na bir mektup yazarak AB genelinde geçerli olacak bir aşı sertifikası önermişti. Miçotakis, ''Bu önemli. Çünkü Yunanistan en önemli ziyaretçileri Avrupalılar ve yazın Yunanistan'ı ilk ziyaret edecek olanlar da onlar.'' demişti.

Konuyla ilgili bir açıklama da Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis'den geldi. Bu yaz Yunanistan'a giriş yapacak turistlerden aşı sertifikası şartı aranmayacağını belirtti. Bakan Harry Theoharis, Başbakan Miçotakis'in AB Komisyonu'na yaptığı önerinin ise AB içinde seyahatleri kolaylaştırmaya dönük bir girişim olduğunu söyledi.

Aşının belgesinin hiçbir koşulda Yunanistan'a giriş için şart olmayacağının altını çizen Theoharis, Başbakan Miçotakis'in önerisinin AB içindeki farklı politikalardan ortaya çıkabilecek kafa karışıklığını ortadan kaldırarak amacıyla ortak bir sağlık ve seyahat protokolü oluşturmayı amaçladığını savundu.

21 Ocak'ta tele konferansla bir araya gelecek olan AB liderlerinin, aşı pasaportu/sertifikası konusunu da ele alacak.


Bu Makale 16.01.2021 - 10:08:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.