savasdas@turizmguncel.com

'Yabancı işçiler turizmde stajyer olarak çalıştırılıyor' iddiası

'Yabancı işçiler turizmde stajyer olarak çalıştırılıyor' iddiası
Turizm sektörünün yabancı iş çalıştırılmasına ilişkin girişimleri sonrası açıklama yapan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, otellerin stajyer adı altında yabancı işçi çalıştırdığını ileri sürdü.

Turizmcilerin sektörde yabancı işçi çalıştırmanın önündeki engellerin kaldırılması için hükümete müracat etmesi sonrası açıklama yapan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, “Bu ülkenin turizmcileri kendi vatandaşına iş buldu da şimdi sıra yabancıları mı geldi? Geçtiğimiz yıllarda bir otelde 100 tane çalışan varsa bunun 50-60 tanesi ya Kırgız ya Kazak ya da o bölgeden herhangi bir ülke vatandaşı olurdu. Böyle şey mi olur? Eğer bunu yaparlarsa başlı başına bir facia yaşanır. Sosyal patlamaya sebep olur” dedi.

Yabancı işçilerin Türkiye'deki otellerde 'stajyer' adı altında çalıştırıldığını ileri süren Mustafa Yahyaoğlu, yasal olarak yabancı çalıştırmanın koşulunun, o işçiye asgari ücretin yüze 50 fazlasını vermek olduğunu söyledi. Ancak Türkiye'deki turizmcilerin bunun yerine yabancı işçileri 'stajyer' adı altında çalıştırdığını iddia eden Yahyaoğlu, bu işçilerin parasının da açıktan ödendiğini söyledi.

Yahyaoğlu, devletin buna göz yumması durumunda istihdama büyük zarar vereceğini kaydetti.


Bu Makale 08.03.2021 - 14:26:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.