savasdas@turizmguncel.com

Ukrayna Türk turist sayısını artırmak istiyor

Ukrayna Türk turist sayısını artırmak istiyor
2019 yılında Türkiye’ye 1,5 milyon turist gönderen ve 2020 yılında en az kayıp yaşanan ülke olan Ukrayna, Türkiye’den aldığı turist sayısını artırmak istiyor. Bu amaçla, Kiev Belediyesi Turizm ve Tanıtım Departmanı, Uluslararası İlişkiler Departmanı ile Turizm Birlikleri yetkililerinden oluşan heyet, 10 Haziran 2021 Perşembe günü TÜRSAB Genel Merkezini ziyaret etti.

Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı (DART) ve Visit Ukraine heyetlerinin gerçekleştirdiği ziyaretlerinin ardından, karşılıklı iş birliği ve turizm hareketliliğini geliştirmek üzere Kiev Belediyesi turizm yetkililerinden ve Kiev Turizm Birliklerinden oluşan heyet TÜRSAB genel merkezinde ağırlandı. Programa Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna İstanbul Konsolosu Kateryna Pasynchuk, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Yönetim Kurulu Üyeleri Nalan Yeşilyurt, Soner Bacaksız, Rahime Yaşar, Tolga Gencer; Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Özdemir Sözmen, Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, Sağlık Turizmi İhtisas Başkanı Ali Rıfat Peşkircioğlu, Başkan Yardımcısı İlknur Fidan Kepez ve Dünya Sağlık Konseyi Başkanı Emin Çakmak ile birlikte 40’a yakın seyahat acentası temsilcisi katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmalarını, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Maryna Khonda ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman yaptı.

Ukrayna Turizm Heyeti

Ali Bilir: Bu yıl 1,5 milyon Ukraynalı turist hedefliyoruz

Son 1 ay içerisinde Ukrayna’nın turizm otoritelerini TÜRSAB’da ağırladıklarını söyleyen TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, ‘’Türkiye ve Ukrayna arasındaki bağları güçlendiren en önemli şey şüphesiz turizmdir. Pandemi dolayısıyla iki ülke arasında yükselen turizm verileri düşmüş olsa da 2020 yılında 1 milyon Ukraynalı misafiri ülkemizde ağırladık. 2021 yılında da Ukrayna’dan 1,5 milyon yolcu hedefliyoruz. Türkiye’den yurt dışına çıkışlarda Ukrayna, 7. sırada bulunuyor. Sadece ülkemizin değil, Ukrayna’nın da turizm destinasyonlarını tanıtmak büyük önem arz ediyor. TÜRSAB olarak daha önceden olduğu gibi bundan sonra da bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Seyahat acentalarımıza yeni fırsatlar sunmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

Maryna Khonda: Türkiye ile Ukrayna arasında değerlendirilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel var

Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Maryna Khonda ise şunları söyledi:

‘‘Pandemi dönemi ve sonrasında hükümetlerin ve yerel yönetimlerin turizme desteği çok önemli. Türkiye ve Ukrayna arasında değerlendirilmeyi bekleyen ve her geçen gün artan büyük bir potansiyel var. Türkiye’nin güney bölgelerinin yanı sıra, İstanbul ve Kapadokya gibi bölgelere de Ukraynalıların ilgisi yoğun. Kiev başta olmak üzere Ukrayna, Türk vatandaşları için hem yakın hem güvenilir hem de vizesiz seyahat edildikleri bir destinasyon olmasıyla birlikte, her geçen gün çeşitliliği artan turizm alanlarıyla hızla yükseliyor. Bugün, TÜRSAB’ın nazik misafirperverliğinde bir araya gelerek hem kurumlar arası hem de seyahat acentaları arasında yeni fırsatlar geliştirme imkânı bulduk. Belediyeler arasında da iş birliğini kuvvetlendirmek adına yarın İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile de bir araya geleceğiz. Bizden önce TÜRSAB’ı ziyaret eden diğer turizm otoritelerimizle de birlikte, iki ülke arasındaki yakınlığı, turizm hareketlerini ve çeşitliliğini daha da artırmak üzere yapılan tüm çalışmaların başarıya ulaşacağına inanıyorum.’’

Oleksandr Gaman: Turizm devletlerin gelir kaynakları arasında önemli yer tutuyor

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, toplantıyla ilgili ‘’Son 2 haftada 3. kez TÜRSAB’ın ev sahipliğinde bir araya geliyoruz. Ukrayna ve Türkiye arasında turizmi geliştirmek adına yapılan bu çalışmalardan dolayı çok memnunum. Turizm, devletlerin gelir kaynakları arasında önemli bir konumda. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası seyahat oranı düşük olsa da şu anda olduğu gibi turizmi geliştirmek adına çalışmalara devam ediyoruz. Ukrayna’nın mutfağı, sağlık imkanları, doğal ve tarihi güzellikleri insanları büyülüyor. Türk komşularımızla yüz yıllar boyu süren dostluğumuz var. Umuyorum ki bu çalışmalarla karşılıklı olarak turizmin her alanında yeni ufuklara yelken açacağız.’’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Kiev Belediyesi Turizm ve Tanıtım Departmanı Başkanı Maryna Radova, Ukrayna Inbound Tur Operatörleri Birliği Başkanı Mariia Yukhnovets, Ukrayna İş Seyahatleri Birliği Başkanı Vadym Grabarchuk, Ukranya Medikal Turizm Birliği ve Küresel Sağlık Seyahati Konseyi Başkanı Violetta Ianyshevska, Ukrayna Gastronomi Turizmi Birliği Başkanı Olexii Volkov, Ukrayna Rehberler Birliği Başkanı Yanina Gavrylova ile Ukrayna Oteller Birliği Başkanı Yurii Opanashchuk, Kiev’in turizm potansiyeli ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.

Ukrayna Turizm Heyeti1

Sunum ve konuşmalardan sonra, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının katılımlarıyla yüz yüze görüşmeler yapıldı.

Programın sonunda, Kiev Belediyesi Başkan Yardımcısı Maryna Khonda, Turizm ve Tanıtım Departmanı Başkanı Maryna Radova, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ukrayna Turizm Heyeti2

‘’İBB ile de görüşeceğiz’’

Maryna Khonda, Ukrayna’dan Türkiye’ye gelenlerin yüzde 50’sinin tatil bölgelerindeki otellere geldiğini hatırlattı. Şimdi iki ülke arasında kullanılabilecek yeni potansiyeller olduğuna dikkat çekti. İstanbul ve Kapadokya örneğini veren Khonda, buralara düzenlenecek daha kısa süreli turların Ukraynalıların ilgisini çektiğini ifade etti. İBB yetkilileri ile de görüşeceklerini anlatan Khonda, Kiev ile İstanbul’un turizm konusunda birbirini destekleyebileceğine işaret etti.

‘’Planlar somutlaştı’’

Turizm ve Tanıtım Departmanı Başkanı Maryna Radova ise, İstanbul ve Kiev arasında turizmle ilgili başlıca konuları görüştüklerini, ortak ve öncelikli alanlarda çalışma başlattıklarını söyledi. Planların somutlaştığını kaydeden Radova, önümüzdeki aylarda Türk turizmcileri Kiev’e davet edeceklerini söyledi.


Bu Makale 10.06.2021 - 17:55:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Erdem pelit - 12.06.2021 - 12:27

    Türkiye'den Ukrayna'ya turist sayısı artarsa Güzelim Ukraynayida Ülkemizin imajinida kirletirler

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.