savasdas@turizmguncel.com

TÜRSAB MICE turizmi için ‘biz hazırız’ dedi

TÜRSAB MICE turizmi için ‘biz hazırız’ dedi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, MICE sektörünün önlemlerle faaliyetlerine devam edebileceğini göstermek için ‘Biz Hazırız’ etkinliği düzenledi.

TurizmGüncel

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), MICE sektörünün faaliyetlerine devam edebileceğini göstermek için Hilton Bomonti’de ‘Biz Hazırız’ etkinliği düzenledi. 300 katılımcıyla yapılan etkinlik, üst düzey hijyen protokollerine uygun olarak hazırlandı. Hem salonda hem de diğer alanlarla önlemler alındı.


bizhaziriz

Prof Ateş Kara: Hastalığın kaynağı insan, maske kulanımı kritik

RSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker ve TÜRSAB MICE Komitesi Başkanı Hüseyin Kurt’un açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğe canlı bağlantıyla katılan Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, dünyada vaka sayısının 25 milyona yaklaştığını ve rakamların giderek arttığını ifade etti. Salgının öncelikli olduğunu ancak önlemler alınarak yaşamın devam etmesi gerektiğini kaydeden Ateş Kara, ‘’Bu hastalıkta kaynak insan. Temizlik kurallarına uymak ve dikkatli olmak yeterli. En önemlisi salgının insandan insana geçmesini önlemek. Sağlık çalışanları genel olarak kurallara uyuyor ancak birkaç dakikalık bir gevşeme olduğunda virüs kapıyorlar. ABD’de pozitif olan iki berber, 230 kişiye hizmet vermesine rağmen bir kişiye dahi virüs bulaştırmamıştır. Çünkü hem berberler hem de müşteriler maske kullanılmıştır. Ancak bu iki berberin evinde herkese virüs bulaştığı görüldü.’’ dedi.

bizhaziriz6

Prof Necmettin Ünal: Yola çıkmak ve değişime uyum sağlamak önemli

Etkinlikte bir konuşma yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr Necmettin Ünal ise hayatta hiçbir şeyin risksiz olmadığını söyledi. ‘’Bu toplantıyı düzenleyenler de risk aldı’’ diyen Necmettin Ünal Ünal, yola çakmanın ve değişime uyum sağlamanın önemine dikkat çekti. Ünal, ‘’

Sanal toplantılar gerçeğinin yerini tutmuyor

Covid’le yaşamayı öğrenmek zorundayız. Covid tüm sektörleri etkiledi ama en çok MICE sektörünü etkiledi. Çünkü bu hem sektörü hem de MICE sektöründen hizmet alanları etkiledi. Sanal ortam kongreleri hiçbir şekilde gerçek kongrenin yerini tutmuyor. İnsan sosyal bir yaratıktır ve hangi meslek grubunda olursa olsun sosyalliğini devam ettirmesi lazım. Bu nedenle normal toplantılara dönmeyi özlemle bekliyoruz’’ diye konuştu.

Türkiye’deki ve dünyadaki veriler gerçeği yansıtmıyor

Şu anda dünyadaki vaka sayısının 26 milyona, Türkiye’de ise 271 bine ulaştığını kaydeden Profesör Necmettin Ünal, ne Türkiye’deki ne de dünyadaki sayıların gerçeği yansıttığını belirtti.

Şeffaf veriler paylaşılmalı

Korona salgını nedeniyle Antalya’da 170 personeli karantinaya alınan otel olduğunu kaydeden Ünal, ‘’Kurumlar, şirketler ve devletler şeffaf veriler paylaşmalı. Hangi hastanede kaç korona hastası var, otelde çalışan veya ve misafirde korona vakası yaşandı mı... Bu bileğilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekiyor’’ dedi.

bizhaziriz3

Müberra Eresin: En iyilerinden biri Türkiye

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen panelde konuşan Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin ise ‘’Pandemiden çıkış anında itibaren sektördeki tüm arkadaşlarımızla gece gündüz demeden bu sürece hazırlandık. Şu anda dünyada uygulanan hijyen programlarından en iyilerinden biri Türkiye’de’’ dedi.

‘’Oteller sürekli denetleniyor’’

Sağlık ve Turizm bakanlıkları ile uzun süre çalışarak kriterleri belirlediklerini belirten Eresin, ‘’Türkiye’deki otellerin her biri sürekli denetleniyor. Hijyen konusunda eskiden de aynı tavsiyelerde bulunurduk ama şimdi sertifikalı otellerde konaklama yapılmasını tavsiye diyoruz ve hijyen protokollerine üzüldüğünü garantiliyoruz’’ diye konuştu.

Eresin konuşmasının devamında şunları söyledi:

Biz 1 Nisan’dan itibaren 5 bini geçkin personelimize eğitim verdik. Tüm çalışanlarımızı eğitimden geçiriyoruz. İstanbul, Antalya ve Muğla sertifikalandırma işini ciddi şekilde ele aldı.

2019’da yukarı doğru bir ivme yakalayan Türkiye konaklama sektörü pandemi ile birlikte krizin içine girdi. Dünyanın bilmediği, yaşamadığı bir krizi yönetmede, umudunu yitirmemiş sektör temsilcileriyle en başta Türkiye geliyor. TÜROB olarak biz tedbirlerimizi aldık ve her türlü etkinliğe hazırız.

‘’Çalışanlarımızın ve misafirlerimizin virüs kapmasından korkmuyoruz’’

Tedbirler tam olunca hastalık kapma olasılığı da azalıyor. Biz bu dönemde kendi çalışanlarımızdan ve gelen misafirlerin virüs kapmasından korkmuyoruz. Misafirlerin asıl sokakta dikkat etmesi ve mesafesini koruması lazım. Tek tük hastalar oldu ama yaygın bir Covid-19 vakası yaşayan üye otelimiz olmadı.’’

bizhaziriz1

Mehmet Nane: IATA rapor yayınlayamaz hale geldi

Panelde konuşan Pegasus Hava Yolları CEO’ su Mehmet Nane de, salgın nedeniyle havacılık sektöründe yaşanan ekonomik kaybın giderek arttığına dikkat çekti. Nane, ‘’IATA şubat ayında ilk tahminini yayınladı ve ciroların 30 milyar dolar düşeceğini söyledi. 14 Nisan’da yayınladığı son raporda, ekonomik kaybın 320 milyar dolara gittiğini duyurdu ve sonra da rakam yayınlayamaz hale geldi. Hava trafiğinin ancak yarısı gerçekleşecek. Şu anda her 10 uçaktan 5’ini uçuruyoruz. Bu uçak adedi. Bir de doluluk meselesi var. Yurt içi yüzde 90, yurt dışı yüzde 80 doluluktayken şimdi doluluklar çok daha düşük’’ ifadelerini kullandı.

Nane, değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

‘’Çok uzun süre dayanılabilir bir durum değil’’

Bu çok uzun süre dayanılabilir bir durum değil. 2021’de ek bir sıkıntı ve kısıtlama gelmediği taktirde 2019 seviyesini yakalarız. Biz bütçeli hava yoluyuz. Ancak iş seyahatlerindeki düşüşler nedeniyle THY, Lufthansa gibi şirketlerin daha geç toparlanacağını düşünüyorum.

İş seyahatlerindeki azalma düzelmez

İş seyahatlerinde bir azalma var. Bu düzelmeyecek bir azalma. Artık seyahatlere ‘bu illa gidilmesi gereken bir toplantı mı?’ diye soracağız. Hem tasarruf hem zaman açısından iş seyahatleri azalacak. Ama tatil, gezi ve eğitim gibi segmentler kısa sürede eski haline gelecek. Özelikle turizm seyahatlerinde bir artış olacağını düşünüyorum.’’

bizhaziriz2


Bu Makale 03.09.2020 - 09:05:47 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.