savasdas@turizmguncel.com

Türkiye 6 ayda ne kadar turizm geliri elde etti?

Türkiye 6 ayda ne kadar turizm geliri elde etti?
Merkez Bankasının açıkladığı Ödemeler Dengesi Raporunda, turizm sektörünün ilk yarıdaki verileri de paylaşıldı.
TurizmGüncel

Merkez Bankası tarafından açıklanan yılın ilk yarısına ait ödemeler dengesi raporu, Türkiye’nin turizm geliri anlamında hedefin uzağında olduğunu gösterdi.

Merkez Bankasının raporuna göre Türkiye; ocak-şubat-mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte 2 milyar 48 milyon dolar, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte ise 2 milyar 531 milyon dolar turizm geliri elde etti.

İlk ayda elde edilen turizm gelirinin toplamı 4 milyar 579 milyon olurken, bu tutarın 482 milyon dolar yurt dışında yaşayan vatandaşlardan elde edildi.

Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı harcaması yabancılarda 687 dolar, yurt dışında yaşayan vatandaşlarda ise 728 dolar olarak hesaplandı.

Türkiye, 6,3 milyonu birinci çeyrek, 10,5 milyonu ise ikinci çeyrekte olmak üzere ilk yarıda toplam 16,9 milyon ziyaretçi geldi.

Hedefin uzağında

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2021 yılı yılı turizm geliri hedefinin 20 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu hedefe ulaşılabilmesi için Türkiye’nin yılın geri kalanında 15 milyar 421 milyon dolar turizm geliri elde etmesi gerekiyor.


Bu Makale 13.09.2021 - 12:03:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.