savasdas@turizmguncel.com

Türk Hava Kurumunun oteli ve diğer malları satılıyor

Türk Hava Kurumunun oteli ve diğer malları satılıyor
Türkiye’nin dört bir yanında yangın faciaları yaşanırken sahip olduğu uçakların yangına müdahale etmesine izin verilmeyen Türk Hava Kurumu şimdi de başka bir iddia ile gündemde. Atanan kayyumun, kuruma ait malların satılacağı belirtildi.

Kayyum olarak atandığı Türk Hava Kurumuna ait 14 yangın söndürme uçağını satışa çıkarak Cenap Aşçı’nın, şimdi de kurumun Muğla, Bodrum, İzmir başta olmak üzere kurumun Türkiye genelindeki 43 taşınmazını satacağı belirtildi. Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre 18 Ağustos 2021'de açık arttırmayla satılacak gayrimenkuller arasında arsa, iş hanı, dükkan ve devremülkler de bulunuyor.

“Milyonlarca lira kira geliri var”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu varlıkların milyonlarca liralık kira geliri var. Türkiye'nin dört bir yanı yanarken THK kayyumu kurumun mallarını satıyor” dedi ve şunları söyledi:

“Atatürk'ün bizlere mirası bugün içi boşaltılarak özelleştirilmek isteniyor. THK'nın kayyum eliyle tasfiyesine son verilmeli, satış için yapılacak tüm ihaleler iptal edilmeli. Kurumun bütün mal varlıklarına göz dikmişler. Bakan Pakdemirli THK'nın uçaklarının eski ve kullanılamaz olduğunu söyledi ama bu uçaklar TEKNOFEST'te yangın söndürme tatbikatı yaptı. Saatte 200 km. hızla 5.5 ton suyu işaretlenen alana bıraktı. Yunanistan'da çıkan yangına müdahale için kullanılamaz dediği uçaklarla yardım göndermeyi teklif etti. Amaç belli birilerine para kazandırmak. THK'nın bakımı yapılmış uçuşa hazır 5 uçağı ihaleye sokulmuyor. En pahalı teklifi sunan firmaya veriliyor. Üç Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödüyor. Ateş kuşlarını ise hangarda çürütüyorlar. THK itibarsızlaştırılmaya, mallarını da haraç mezat satmaya çalışıyorlar.''

THK’nin en kıymetli varlığı Laleli’deki otel

Türk Hava Kurumu'nun yurt çapında 1.300 gayrimenkulü bulunuyor. Bunlar arasında en kıymetlisi Atatürk tarafından THK'ya bağışlanan ve “Tayyare Apartmanları'' olarak bilinen Laleli'deki otel… Otelin bugünkü değeri, 500 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. Otel yolsuzluktan tutuklanan eski başkan Osman Yıldırım döneminde Keskinoğlu Holding'e yıllık 3.25 milyon dolara kiralanmıştı.


Bu Makale 04.08.2021 - 08:08:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.