savasdas@turizmguncel.com

Turizmin ekonomiye katkısı tarihin en düşük seviyesinde

Turizmin ekonomiye katkısı tarihin en düşük seviyesinde
Pandemi nedeniyle turizmin ekonomiye katkısı ilk çeyrekte tarihin en düşük seviyesine indi.

Yılın ilk yarısına kadar devam eden uçuş yasaklarının ardından temmuz ayıyla birlikte toparlanma sürecine giren turizm sektöründe bilanço ağır oldu.

Sözcü gazetesinden Sayime Başçı’nın haberine göre , dünya genelinde turist sayısında altıncı, turizm gelirlerinde ise 14'üncü sırada olan Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreği itibarıyla ülke ekonomisine katkısı neredeyse sıfırlandı. Yüzde 0.3'lük çeyreklik pay, ekonomiye katkı açısından tarihin en düşük seviyesi olarak gerçekleşirken, 2020'nin ilk çeyreğinden sonra yaşanan kayıp 22 milyar doları aştı.

İlk çeyrek geliri 2,5 milyar dolar

İlk çeyrek sonunda elde edilen 2.5 milyar dolarlık turizm geliri bir önceki yılın aynı periyoduna göre yüzde 40 düşerken, Türkiye Bankalar Birliği'nin haziran ayı raporuna göre, borçları yapılandırılan turizm işletmelerinin sayısı 22'ye ulaştı.

Türkiye kayıpta ilk 5’te

Turizm sektörünün hem global hem de Türkiye'deki ilk yarı performansını değerlendiren KPMG araştırmasına göre, hareketlenen sektörde iyimserliğin hakim olduğuna işaret edildi. Rapora göre sezonun kasım sonuna kadar uzaması beklenirken, Türkiye'ye yıl sonuna kadar Rusya'dan yaklaşık 4.5 milyon, Almanya'dan 3 milyon turist gelmesi bekleniyor. Raporda sektör açısından hasar durumuna ülkeler bazında bakıldığında ilk 5 sırayı İspanya, Birleşik Krallık, Çin, Türkiye ve Kanada alıyor. Globalde ise 2019'da 9.2 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip olan sektör geçen yılı 4.7 trilyon dolarla kapattı. Sektörün küresel ekonomiden aldığı ortalama yüzde 10'luk pay yüzde 5.5 seviyesine geriledi.

İstihdam kaybı 225 bin

Bu süreçte, işte çıkarma yasakları ve kısa çalışma ödeneği gibi uygulamalara rağmen sektörde istihdam da azaldı. 2020 yılına yüzde 8 istihdam artışı ile giren sektörde çalışan sayısı 1.1 milyondan 875 bin seviyesine gerilerken, yan faaliyet kollarında da etkisini gösteren istihdam azalışı yiyecek ve içecek hizmetlerinde yüzde 13 olarak gerçekleşti.

22 işletme borçlarda yapılandırmaya gitti

Gelirleri azalan sektör oyuncuları kredi borçlarında ise yapılandırmaya gitti. Türkiye Bankalar Birliği'nin Haziran 2021 tarihli raporuna göre, yapılandırılan turizm işletmelerinin sayısı 22'yi buldu. Yapılandırılan borç 10.6 milyar lira olurken, yüzde 74'ünün mayıs ayında yapılandırılan dört şirkete ait olduğu açıklandı. Sonuçları değerlendiren KPMG Türkiye Turizm Sektör Lideri Mert Öner, tam anlamıyla bir iyileşme için 2024 yılına işaret edildiğini belirterek, “Pandemi sürecinde yaşanan değişimler, insanların uluslararası seyahat iştahını ciddi oranda azaltma potansiyeli taşıyor. Bu kötü görünüm turizm ekonomilerinin yerel taleple desteklenmesi sayesinde dengelenebilir” dedi.


Bu Makale 28.07.2021 - 11:09:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.