Feti Kuyucu

Turizmde parite derdi derinleşiyor

Turizmde parite derdi derinleşiyor

Özellikle turizm sektöründe konaklama ve alt kategorilerde gelirler euro endeksli konaklamada da uzun süredir gelirler büyük pazarlarda ve Rusya / BDT’de de euro cinsinden belirlenmektedir.

Peki, euro/dolarda neler oluyor? ABD para politikası, faiz kararları/ farkları ve son dönemdeki jeopolitik riskler ABD dolarını güçlü kılıyor. Euro/dolar paritesi 1.04 seviyesini gördü şu günlerde.

Gerek küresel tarafta gerekse ulusal tarafta yüksek sezon olarak bilinen Mayıs- Ekim döneminde turizm ve seyahat endüstrisinde volümlerin oluştuğu dönemdir ve riskler yükseliyor .

Küresel/ulusal turizm gelirlerin ve sayısal hacimlerin oluşacağı bu dönem Türk Rivierası sıkıntılı süreçtedir.

Bir tarafta Rusya ve Ukrayna pazarının savaş etkisi ile aşırı belirsizliği (Ukrayna pazarının uzun yıllar kendine gelmesi mümkün görünmüyor) Rusya' da ise yaptırımların özellikle de lojistik etkisi bununla birlikte satın alma gücü kaybı nedeniyle seyahat belirsizliği ön plandadır.

Ancak sorunlar sadece bunlar değil ki. Ekonomik parametreler de sektörü olumsuz etkiliyor.

1-Öncelik bu pazarlardaki potansiyel kayıp ve yatak doluluk kayıpları bazı tesislerde yüksek olacak görünüyor. (Yatak kapasite kullanımı düşük olacak)

2-Enflasyon ezici bir şekilde maliyetleri yukarı çekiyor. Gider yönetimi oldukça önemli. Yİ- ÜFE yüzde 122’ler civarında

3-Parite riski gelirlerde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Fiyat artışları yeterli  düzeyde yapılamaz durumda.(Reel anlamda) Geçen yıl yüksek sezon ortalama euro/TL paritesi 10.30 idi. Bugünlerde aynı parite 16.15 civarı.  Kur farkı yüzde 56 civarında, maliyetler artış Yİ-ÜFE yüzde 122

4-Geçen yıl kitle turizm de yüksek sezonda (Mayıs- Ekim) aylarında ortalama euro/dolar paritesi 1,18 idi. Bugün 1,04 civarında. Pariteden kaynaklanan kayıp ise yüzde 12 civarında.

Turizmciler pazar kaybı, gelir kaybı, pariteden dolayı ilave gelir kaybı ve yüksek maliyet baskısı ile baş etmeye çalışıyor.

Açıklanan destek 50 milyar TL’den ise hala ses seda yok. Destekler zamanında gelmezse hedeflenen iyileştirmeler yaşanmaz.


Bu Makale 13.05.2022 - 14:43:54 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.